Etiket: meslek hakkında bilgiler


Zoolog mesleği hakkında bilgi

TANIM   Hayvanların anatomik ve fizyolojik özelliklerini inceleyen ve onları özelliklerine göre sınıflandıran, çeşitli etmenlerin hayvanlar üzerindeki etkisini araştıran kişidir. GÖREVLER Zoologlar araştırıcı veya uygulayıcı olarak görev yaparlar. Araştırıcı zoologlar belli bir hayvan türü üzerinde uzmanlaşırlar. Araştırıcı olarak çalışan zoolog; –          Yeryüzündeki hayvanların yaşayışlarını, doğal ortamları içinde gözlem yolu ile inceler, –          Hayvanların anatomik ve fizyolojik… Devamını Oku »

Ziraat Mühendisi mesleği hakkında bilgi

TANIM   Tarla bitkileri, endüstri bitkileri, çayır ve meralar, meyvecilik, sebzecilik, bağcılık, biyoteknoloji, ekolojik tarım, bitki hastalıkları ve zararlıları ile bunlarla mücadele yöntemleri, tarımsal yapıların projelendirilmesi ve geliştirilmesi, sulama, drenaj, toprak ve su muhafaza sistemlerinin projelendirilmesi ve planlanması, toprak, su ve bitki ilişkileri, çevre kirliliği, bitki besleme ve gübreleme, tarımsal kuvvet makinaları, tarım alet ve makinaları,… Devamını Oku »

Zihin Engelliler Sınıf Öğretmeni mesleği hakkında bilgi

TANIM   Çalıştığı eğitim kurumunda zihinsel özürlü  öğrencilere çeşitli bilgi, beceri ve tutumları kazandırmak üzere eğitim veren kişidir. GÖREVLER Zihin engelliler sınıf öğretmeninin, zihin özürlü öğrencilere hangi bilgi, beceri, tutum ve davranışları, hangi yöntemlerle, kazandıracağı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanan öğretim programlarında (müfredat programı) belirtilmiştir.   Zihin engelliler sınıf öğretmeni bu program çerçevesinde; –          Çocuğa kişilik… Devamını Oku »

Zeytin İşleme Teknisyeni mesleği hakkında bilgi

TANIM Zeytin mahsulünün işlenmesini, sofralık zeytin ve zeytinyağının teknolojik üretimini kimyasal ve mikrobiyolojik analizlerinin yapılarak kalitesinin belirlenmesini, sonuçların yorumlanmasını ve doğru karar verebilme becerilerine sahip olan ara meslek elemanıdır. GÖREVLER –       Zeytin çeşitlerinin tanınması, hasat ve zeytinleri işletmeye alma ile ilgili işlerde görev alır. –       Makineleri üretime hazırlar, – Sofralık zeytinin (siyah zeytin, yeşil zeytin)… Devamını Oku »

Zeytin Endüstri mesleği hakkında bilgi

TANIM   Zeytin ve zeytin ürünlerinin (sofralık zeytin, zeytin yağı, prina yağı, sabun, prina ve zeytin yaprağı çayı) sağlık koşullarına uygun olarak üretilmesi, ambalajlanması ve tüketiciye ulaştırılmasını sağlayan, kimyasal ve mikrobiyolojik analizler yapan, elde edilen sonuçları inceleyip, değerlendiren ve karşılaşılan sorunlara çözümler bulan ara meslek elemanıdır GÖREVLER –    Sofralık zeytin (siyah zeytin, yeşil zeytin) işlenmesinde çeşitli… Devamını Oku »