Etiket: önemli günler


8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİ

8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000’i aşkın kişi katıldı. 26 – 27… Devamını Oku »

Vergi Haftası hakkında bilgiler

Kamuoyunda sağlıklı bir vergi bilincinin oluşturulması ve toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi için 1990 yılından itibaren her yıl Mart ayının son haftası “Vergi Haftası” olarak çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Vergi nedir? Vergiyi kısaca devletin gerçek ve tüzel kişilere yüklediği ekonomik yükümlülük, olarak açıklayabiliriz. Devletin bizlere yani vatandaşlara yüklediği bu ekonomik yükümlülüğün asıl işlevi, devlet harcamalarını karşılayarak yol,… Devamını Oku »

Kütüphane Haftası hakkında bilgiler

1964 yılında Türk Kütüphaneler Derneği’ nin öncülüğünde Kütüphaneler Haftası kutlanmaya başlanmıştır. Bu haftanın temel amaçları şu şekildedir. 1. Kitap ve kütüphanenin yararını belirlemek. 2. Kütüphane kurma isteği uyandırmak, 3. Kütüphaneden yararlanmanın yollarını öğretmek, 4. Okuma alışkanlığı kazandırmak.   Öğrencilerde okuma zevki alışkanlığını geliştirmek kitap sevgisini attırmak onların kütüphanelerden daha fazla yararlanmalarını sağlamak amacıyla okullarda “Dünya… Devamını Oku »

Dünya Tiyatrolar Günü hakkında bilgiler

UNESCO ve dünyanın önde gelen tiyatrocuları tarafından 1948 yılında kurulan Dünya Tiyatro Enstitüsü (International Theatre Institute – ITI) , 1961 yılında, o dönemin ITI başkanı olan Arvi Kivimaa’nın önerisi üzerine Dünya Tiyatro Günü kutlanmasına karar verir. 1962 yılından itibaren her yıl, Paris’teki Uluslar Tiyatrosu’nun açılış günü olan 27 Mart günü Dünya tiyatrolar günü olarak kutlanmaya… Devamını Oku »

Dünya Tüberküloz Günü hakkında bilgiler

Tüberküloz hastalığına neden olan basilin keşfedilmesinin üzerinden 125, etkin tedavisinin bulunmasından 60 yıldan fazla geçmiş olmasına rağmen günümüz dünyasında tüberküloz, halen önemli bir toplum sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. Tüberkülozdan dünyada her yıl 2 milyon kişi ölmekte, 9 milyon kişi tüberküloz hastalığına yakalanmaktadır. Ülkemizde ise her yıl 18 000 civarında yeni hasta ortaya çıkmaktadır. Tanısı… Devamını Oku »