Tag Archives: oyunu

Tavla oyunu nasıl oynanılır oynanışı kuralları

Tavla iki oyuncuyla oynanan ve şansa ve zar atışına dayanan bir oyundur. Renkleri sırayla değişen her biri altı üçgenden oluşan dört çeyrek bölümlük toplam yirmi dört dar üçgenden oluşan bir tahta üzerinde oynanır. Bu dört bölmeye bir oyuncunun “ana evi” ve “dış tahtası” ve rakibin “ana evi” ve “dış tahtası” denir. Ana ve dış tahta… Devamını Oku »

Sudoku oyunu nasıl oynanılır oynanışı kuralları

Sudoku, Su Doku Japon tipi bir bulmacadır. Japonca “Sayılar tek olmalı” anlamına gelen “Suuji wa dokishin ni kagiru” kelimelerinin kısaltması olan Sudoku, günümüzde Asya’dan, Avrupa ve Kuzey Amerika’ya da yayılan oldukça popüler bir oyundur. ABD’de Number Place (rakam yerleştirme) olarak bilinen oyun, Türkiye’de 1994 yılından bu yana Diamond adıyla piyasadadır. Dünyanın en çok ilgi gören… Devamını Oku »

Pişti oyunu nasıl oynanılır oynanışı kuralları

PİŞTİ NASIL OYNANIR Pişti Nasıl Oynanır? Pişti 52 kağıtlık tek bir desteyle oynanan bir kağıt oyunudur. Sitemizde Pişti oyunu 2 kişiyle oynanmaktadır. Oyuna başlamak için yere 3 kapalı 1 açık kağıt konur. Her oyuncuya da 4’er kağıt dağıtılır. İlk oyuncunun elinden bir kağıt atmasıyla oyun başlar. Oyuncular sırasıyla ellerindeki bir kağıdı yerdekinin üstüne atarlar elinde… Devamını Oku »

Poker

POKER NASIL OYNANIR Arkadaşlar birden ülkemizde yayılan ve öğrenci evlerinin yeni gözdesi olan pokerden bahsetmek istiyorum..Şu ana kadar birçok kart oyunu oynamışsınızdır.Hiç kart oyunu oynamayanlara ise kısaca bahsetmek gerekirse ; Bir Destede 52 kart bulunur. 4 çeşit kart mevcuttur.Kupa,maça,sinek,Karo. Her çeşitten 13 tane kart vardır. Genel olarak en yüksek Karttan en aşağıya doğrı şu şekildedir.… Devamını Oku »

King oyunu nasıl oynanılır oynanışı kuralları

KİNG NASIL OYNANIR 1- King Oyun Türleri Oyun türü 1. oyuncu (masaya oturan ilk oyuncu) tarafından belirlenir. Seçenekler şu şekildedir: a. Kısa Mod Her oyuncu 2 ceza 1 koz oyunu seçer. b. Normal Mod Her oyuncu 3 ceza 2 koz oyunu seçer. 2- King Oyunu King, koz ve ceza oyunlarından oluşan ve her turun başında… Devamını Oku »

Batak oyunu nasıl oynanılır oynanışı kuralları

1- Batak Oyun Türleri Oyun türü 1. oyuncu (masaya oturan ilk oyuncu) tarafından belirlenir. Seçenekler şu şekildedir: a. El sayısı Oyunun kaç tur oynanacağını belirler. El sayısı 7 ile 11 arasında bir sayı olabilir. b. Koz atma şekli Kozun her zaman atılması, koz olan kartın (batakta maça) oyuncu tarafından istenilen zamanda atılabilmesidir. Çakılınca atılması ise… Devamını Oku »

Sıcak soğuk oyunu oynanışı kuralları hakkında bilgi

sıcak soğuk oyunu, küçük çocukların sevdiği bir oyundur. Ebe seçiminden sonra cisim bir yere saklanır. Ebe cisime yaklaşırsa, çocuklar hep bir ağızdan “sıcak”, uzaklaşırsa da “soğuk” derler. Bu oyun, cisimin yerini belirtmek için el çırparak da oynanır. Ebe saklanan cisime yaklaştıkça el çırpma kuvvetlenir, uzaklaştıkça yavaşlar.

Körebe oyunu oynanışı kuralları hakkında bilgi

Körebe oyunu, 10-12 çocukla oynanır. Önce ebe belirlenir ve ebenin gözleri bir bezle bağlanır. Oyun adını, ebenin gözlerinin bağlanmasından alır. Ebe ortada kalacak biçimde oyuncular bir halka oluştururlar. Türkü söyler döneriz Bil bakalım biz kimiz Elindeki değnekle Göster bizi körebe Sözlerini yinelerken halkayı bozmadan el çırparak ebenin çevresinde dönerler. Ebe bu sırada kollarını öne doğru… Devamını Oku »

Nesi var oyunu oynanışı kuralları hakkında bilgi

Ev içi oyunları çoğunlukla bir halka oluşturarak oynanır. “Nesi var?” oyununda bir kişi ebe seçildikten sonra, diğerleri birlikte bir nesne ya da kişi belirlerler. Ebe her çocuğa sırayla “Nesi var?” diye sorarak, aldığı dolaylı yanıtlarla belirlenmiş nesnenin ne olduğunu anlamaya çalışır. Bir bilgisayarın nesne olarak belirlendiğini varsayalım: – Nesi var? – Camı var. – Nesi… Devamını Oku »

ip atlama oyunu oynanışı kuralları hakkında bilgi

İp atlama 2 türden oluşan erkek ve kızların beraber oynadığı bir spor dalıdır. Genelikle bu sporu kızlar yapar ama bazı erkeklerde yapabilir. Unutmayın bu spor çok önemlidir. Nasıl Oynanır? bu oyun 1 kişi veya 3 kişi ile oynanır. 3 kişilikte 2 kişi ipi tutar. diğeri ise atlar.1 kişilikte ise ipin bir ucunu sağ ele diğer… Devamını Oku »