Etiket: Sporlar


Uzakdoğu sporları hakkında bilgi

Uzakdoğu sporları, daha çok Çin ve Japonya gibi ülkelerin çoğunluğunu oluştuğu sporlardır. Bunlar, Çin ve Japon savunma sanatları altında izlenmektedir. Çin ve Japon sporlarının ardında başka sporlarda bulunmaktadır. Bu sporlar şunlardır; Çin Savunma Sanatları Kung fu Wushu San Soo Japon Savunma Sanatları Koryū Sumo Güreşi Jujutsu Aikido Katana Karate Judo Kendo Koru-Su Hindistan Gatka Malla-yuddha… Devamını Oku »

Sena badminton sporu oynanışı kuralları hakkında bilgi

sena ya da badminton, raket ve bir tür tüylü topla oynanan tenis benzeri bir oyundur. Kaz tüyünden yapılma bir top ve raketle oynanan bir oyun olan Badminton, topun file üzerinden rakip alana atılması ve geri dönmesini sağlamak amacına dayanan bir spor dalıdır. Badminton, kolayca öğrenilebilen, bay ve bayan, 7 yaşından 77 yaşına kadar bütün yaş… Devamını Oku »

Buz Hokeyi sporu oynanışı kuralları hakkında bilgi

Buz Hokeyi adından da anlaşılacağı gibi buzun üzerinde iki takımla oynanan bir spor veya oyundur. Oyuncular hokey patenlerini giyip hokey sopalarıyla diski (pakı) kontrol etmeye çalışırlar. Oyuncular diski (pakı) kaleye sokarak sayı bulurlar. Takımda biri kaleci olmak üzere altı oyuncu molasız oynar. Aslen bir takımda 20’den fazla oyuncu vardır. Bir oyuncu kuralları ihlal ederse hakem… Devamını Oku »

Bovling (bowling) sporu oynanışı kuralları hakkında bilgi

Bovling, oyun hattının sonundaki kukaları, bu oyun için özel olarak hazırlanmış bovling topları ile devirme amacı taşıyan salon sporudur. Mısır’da yapılan kazılarda bovling sporunun köklerinin MÖ 5000’li yıllara dek uzandığına dair bulgular çıkarılmıştır. Kökenleri MÖ’ye dek uzanan bu spora, spor olmanın dışında anlamlar da yüklendiği görülür; örneğin 3 ve 4. yüzyıllarda, bu sporda iyi olmak… Devamını Oku »

3-Top (Karambol) ve 3 Bant Bilardosu oynanışı kuralları hakkında bilgi

Cepsiz bilardoya en iyi örnekse 3-Top (Karambol) ve 3-Banttır. Prensip olarak bu iki oyun arasında çok az fark vardır. Bu iki oyun da aynı masada ve aynı toplarla oynanır. 3-Topta ve 3-Bantta bir bitiş sayısı seçilir örnek olarak (20) ve bu sayıya ilk ulaşan kazanır. Bu iki oyunda da bir beyaz top, bir sarı top… Devamını Oku »