Gripten Korunma


Mevsimsel grip nedir?

Mevsimsel grip (veya “grip”) çoğunlukla tip A veya B grip virüslerinden kaynaklanır. Semptomlar ani ateş, öksürük (genellikle kuru), baş ağrısı, kas ve eklem ağrısı, boğaz ağrısı ve burun akıntısıdır. Öksürük şiddetli olabilir ve 2 hafta veya daha fazla sürebilir. Çoğu insan, tıbbi müdahale gerektirmeden bir hafta içinde ateş ve diğer semptomlardan kurtularak iyileşir. Bununla birlikte, influenza yüksek riskli gruplarda ciddi hastalığa veya ölüme neden olabilir

En fazla risk altında olan bölgeler hangileridir?

Mevsimsel salgınlar çoğunlukla kış aylarında görülür bunun haricinde zaman zaman, kuzey yarımkürede Ekim-Mart aylarında güney yarımkürede Nisan-Eylül aylarında görülür. Tropikal ve subtropikal ülkelerde, mevsimsel grip tüm yıl boyunca ortaya çıkabilir.

Gripten nasıl kaçınabilirim?

Gripten kaçınmanın en iyi yolu her yıl grip aşısı yaptırmaktır. İnfluenza virüsleri sürekli gelişir. Virüslerin kendini geliştirmesine karşılık  yılda iki kez DSÖ aşı kompozisyonlarını güncellemek için önerilerde bulunur. 2016-2017 kuzey yarımküre influenza sezonu için, aşı formülasyonu Şubat 2016’da iki tip A virüsü (H1N1 ve H3N2) ve bir tip B virüsü içerecek şekilde güncellendi.

DSÖ, sağlık çalışanları da dahil olmak üzere yüksek riskli gruplar için yıllık aşı yapılmasını önermektedir. İnfluenza mevsimi boyunca en etkili tedbir salgın başlamadan hemen önce insanların  aşılanmalıdır. Ancak grip mevsimi boyunca herhangi bir zamanda aşı yaptırmak geç kalındığı için grip enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilir.

Kimler en fazla risk altındadır?

Şiddetli mevsimsel grip riski en fazla olan insanlar:

  • gebeliğin herhangi bir aşamasında olan  hamile kadınlar
  • 5 yaşından küçük çocuklar
  • 65 yaşından büyük insanlar
  • HIV / AIDS, astım, kalp ve akciğer hastalıkları ve diyabet gibi kronik tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler
  • Sağlık çalışanlarını da içeren influenzaya maruz kalma riski yüksek olan insanlar.

Nasıl tedavi edilir?

Grip olan insanlar bol su içmeli ve dinlenmelidir. Çoğu insan bir hafta içinde iyileşir. İnfluenza için antiviral ilaçlar şiddetli komplikasyonları ve ölümleri azaltabilir, ancak grip virüsleri ilaçlara karşı direnç geliştirebilir. Özellikle yüksek riskli gruplar için ilaçlar daha önemlidir. İdeal olarak bu ilaçların erken uygulanması gerekir (semptomların başlamasından sonraki 48 saat içinde). Antibiyotikler influenza virüslerine karşı etkili değildir.

Yayılmasını nasıl engelliyorsunuz?

İnfluenza, enfekte bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında havaya saçılan damlacıklarla insanlar arasında hızla yayılabilir .Virüs tarafından kontamine olmuş ellerin temasıyla da ayılabilir.

Bulaşmayı engellemek  için önlemler alınmalıdır. İnsanlar öksürürken ağızlarını ve burunlarını bir mendille örtmeli, daha sonra bu mendili atmalı , ellerini iyice ve düzenli olarak yıkamalıdır.

Mevsimsel grip pandemik griple bağlantılı mı?

Mevsimsel grip salgınlarına, halihazırda dolaşan ve birçok insanın bağışıklığı olan virüslerdeki küçük değişiklikler neden olur.

Bir salgın virüsü, çoğu insanın bağışıklığı olmayan virüsün insanlara bulaşmasıyla ortaya çıkar. Bağışıklık olmadığı için insanlar arasında kolayca virüs yayılır.

Mevsimsel grip virüsleri bir pandemik virüsün ortaya çıkmasına katkıda bulunabilir; bir kez pandemi virüsü oluştuktan sonra, 2009’daki pandemi A’da (H1N1) olduğu gibi, mevsimsel bir virüs haline gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir