Hava Harp Okulu Başvuru Seçim Aşamaları


SEÇİM AŞAMALARI

Hava Harp Okulu seçim aşamalarına çağrıldığınız takdirde,  Ön Sağlık Muayenesi, Beden Eğitimi Sınavı, Psikomotor ve Yetenek Testleri, Mülakat ve Sağlık Muayeneleri yapılacaktır. TÜM SEÇİM AŞAMALARI VE SAĞLIK MUAYENELERİ MÜDDETİNCE, ARZU EDEN ÖĞRENCİLERİN, HAVA HARP OKULU TESİSLERİNDE YEMEK VE YATMA MASRAFLARI HAVA HARP OKULU TARAFINDAN KARŞILANMAKTADIR.

Adaylar, ÖSS’ de aldıkları sayısal-2 puanlarına göre sıralanır ve Komutanlıkça belirlenen ÖSS baraj puanının üzerinde puana sahip olanlar, aşağıda belirtilen seçim aşamalarına çağrılırlar. Ayrıca Bilgi Sınavı yapılmayacaktır.

Seçim şamalarına katılabilmek için, Aday kimlik kartlarında belirtilen gün ve saatte HAVA HARP OKULU’ nda hazır bulunmanız gereklidir.

Hava Harp Okulu öğrencilerinin tümü, pilot adayı yetiştirilmek üzere okula alınmaktadırlar. Bu nedenle seçim aşamaları, Pilot Adayı Seçimi’ ne göre düzenlenmiştir.

Seçim Aşamaları sivil liselerden gelen adaylar için aşadaki sırada gerçekleştirilir.

  1. Ön Sağlık Muayenesi
  2. Beden Eğitimi Sınavı
  3. Kişilik Testi
  4. Psikomotor ve Yetenek Testleri
  5. Bireysel Görüşme ve Grup Görüşmesi
  6. Uçuş Sağlık Muayenesi
  7. Öğrenci Seçme Uçuş Eğitimi
  8. İntibak Eğitimi

 Önceki bölümlerde açıklanan esaslar dahilinde giriş hakkını elde ettikten ve okula geçici kayıtları yapıldıktan sonra; öğrenciler, okulda yedirilip yatırılmak suretiyle, 1-30 Eylül tarihleri arasında, bir ay süre ile İntibak Eğitimi’ ne alınırlar. Bu safha, askerliğe ve havacılığa uyumun belirlendiği bir deneme safhasıdır.

Bu safhayı başarı ile bitirdikten ve yapılan GİZLİ GÜVENLİK SORUŞTURMASI sonucunda Hava Harp Okulu öğrencisi olabilecekleri anlaşıldıktan sonra, okula kesin kayıt kabul işlemi yapılır. Okula alınan ve Soruşturma Sonucu edilen adayların okula kayıtları yapılsa dahi, okulla ilişiği kesilir. Bunlara ve deneme safhasında başarılı olmadığından okuldan çıkarılanlara herhangi bir tazminat ödenmez.

Kesin kayıt tarihinden sonra bir yıl içerisinde öğrenci kendi isteği ile yapılan harcamaları ödemek koşulu ile ayrılabilir, mezuniyetten itibaren; 15 yıl fiili hizmetini tamamlamadan kendi isteği ile ayrılamaz.          

Hava Harp Okulu’na başvuran askeri ve sivil lise mezunlarına aşağıda belirtilen seçim işlemleri uygulanmaktadır:

ASKERİ LİSE MEZUNLARI

SİVİL LİSE MEZUNLARI

ÖSS (SAYISAL) BARAJ PUANI

ÖN SAĞLIK MUAYENESİ

KİŞİLİK, PSİKOMOTOR VE YETENEK TESTİ

KİŞİLİK, PSİKOMOTOR VE YETENEK TESTİ

BİREYSEL VE GRUP GÖRÜŞMESİ

KARAR KOMİSYONU GÖRÜŞMESİ

UÇUŞ SAĞLIK MUAYENESİ

UÇUŞ SAĞLIK MUAYENESİ

ÖĞRENCİ SEÇME UÇUŞU

ÖĞRENCİ SEÇME UÇUŞU

İNTİBAK EĞİTİMİ

İNTİBAK EĞİTİMİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir