Kabızlık hastalık belirtisi olabilir


Beslenme alışkanlıklarının ve yaşam tarzının değişmesiyle birlikte daha sık görülen kabızlık, bazen ciddi bir hastalığın ilk belirtisi olabilir.

Kabızlıktan şikâyet edenler, bu işle ilgili tüm ilaçları, nasıl kullandıklarını, birbirlerine özenle anlatır dururlar. Hanımlar bu işte erkeklerden daha ileri galiba.

Hanımlar ilgili
Geçenlerde bir yemekte bana, Amerika?da satılan bir müshil hakkında bir şey soruldu. Ben daha ağzımı açamadan, masada oturan hanımlardan biri sözü alıp, o kadar detaylı bilgiler verdi ki eve dönünce hakikaten anlattıkları doğru mu diye, internete bakmak gereğini hissettim. Doğruydu hepsi.

Beslenme tarzında ufak değişiklikler…
Düzenli müshil kullanan kişilere sorulduğunda, kendilerinin çokluk bu durumu normal kabul ettikleri, bu konuyla ilgili doktorlarına hiçbir şey söylemedikleri ortaya çıkar. Halbuki doktorlarıyla bu konuyu konuşmuş olsalardı, belki de biraz daha hareketli yaşam veya beslenme tarzlarında birkaç küçük değişiklikle, yıllardır aldıkları müshilleri almalarına, hiç gerek kalmayacaktı. Veya, belki de doktorları, ileride çok ciddi problemler açabilecek ve ilk belirtisini kabızlıkla gösteren bir hastalığı erken teşhis edip, gerekli önlemleri alabilecekti.

Hareketsizlik en sık nedeni
Kabızlık kişide bağırsak hareketlerinin azaldığı bir durumdur. Kalınbağırsağın son kısmının tamamen boşalamadığı hissi de olabilir. Bazen diyette yapılan değişiklikler, kişinin bir hastalık nedeniyle bir iki gün yatmak zorunda olduğu fiziksel aktivitede azalmalar ve birçok ilaç, kabızlığa neden olabilir. Kronik kabızlık sinsi başlayarak aylar ve yıllar içinde gelişip, ilerleyebilir. Çok az fiziksel aktivite veya lifli gıdaların az olduğu beslenme tarzı, kronik kabızlığın en sık nedenidir. Kalınbağırsakların kasılmalarındaki azalma ve dışkılama sırasında duyulan rahatsızlık da kronik kabızlığa yol açabilir.

Akut kabızlık ise aniden başlar. Aniden oluşan kabızlığa, bazen kalınbağırsağın tıkanması, kalınbağırsağa yeterli kan akımının azalması, sinir veya omurilik yaralanması gibi ciddi hastalıklar neden olabilir. Diğer nedenleri içinde tiroid bezinin az çalışması, kandaki yüksek kalsiyum düzeyleri ve parkinson hastalığı gibi hastalıklar sayılabilir. Psikolojik faktörler de akut ve kronik kabızlığın en sık rastlanan nedenleri arasındadır.

Kabızlığa neden olan bir hastalık varsa, bu hastalık öncelikle tedavi edilmelidir. Kabızlıktan veya alışılagelmiş dışkılama adetindeki değişiklikten şikâyet ediliyorsa, muhakkak önce doktora danışılmalı, çünkü birçok ciddi hastalık, ilk belirtilerini bu tip değişikliklerle gösterebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir