King oyunu nasıl oynanılır oynanışı kuralları

KİNG NASIL OYNANIR

1- King Oyun Türleri

Oyun türü 1. oyuncu (masaya oturan ilk oyuncu) tarafından belirlenir. Seçenekler şu şekildedir:

a. Kısa Mod
Her oyuncu 2 ceza 1 koz oyunu seçer.

b. Normal Mod
Her oyuncu 3 ceza 2 koz oyunu seçer.

2- King Oyunu

King, koz ve ceza oyunlarından oluşan ve her turun başında oyuncuların sırayla oynanacak oyunu belirlediği bir koz oyunudur. Oyun modu ne olursa olsun ceza oyunları en fazla iki kez oynanabilir. Oyunlarda yerdeki kartı yükseltmek mecburi değildir. Sadece koz oyununda oyuncunun koz atması gereken durumda yerdekinden yüksek kozu varsa bunu atması zorunludur.

(Kartların değer sıralaması: A K Q J 10 9 8 7 6 5 4 3 2)

a. Koz Oyunları
Koz oyunu seçen oyuncu kozu belirledikten sonra oyun başlar. Yere en büyük kartı/kozu atan oyuncu eli alır. Tüm ceza oyunu haklarını bitirmiş bir oyuncu koz oyunu seçmeden önce elinde 10’dan kuvvetli kartı yoksa el iptal diyerek kartları tekrar dağıttırabilir.

b. Ceza Oyunları

i. El Almaz

Amaç hiç el almamaktır. Yere en büyük kartı atan oyuncu eli alır.

ii. Kupa Almaz

Amaç kupa renginden kart almamaktır. Yere en büyük kartı atan oyuncu eli alır. Oyuncuda yerdeki renkten kart yoksa ve elinde kupa varsa atması zorunludur. Böylece kupa düşmüş olur. Kupa düşmeden kimse kupayla ele başlayamaz. Ancak kupa düştükten sonra kupa ile ele başlanabilir.

iii. Kız Almaz

Amaç kız almamaktır. Yere en büyük kartı atan oyuncu eli alır. Oyuncuda kız varsa ve yerde aynı renkte kızdan yüksek kart varsa kızı yedirmesi zorunludur. Oyuncuda kız varsa ve yerdeki renkten kartı yoksa da kızı yedirmesi zorunludur. Bu oyunda herkes birer kız yerse oyun iptal edilir ve bu oyunu seçen oyuncu tekrar oyun seçer.

iv. Erkek Almaz

Amaç erkek (papaz ve vale) almamaktır. Yere en büyük kartı atan oyuncu eli alır. Oyuncuda erkek varsa ve yerde elindeki erkekten yüksek kart varsa erkeği yedirmesi zorunludur. Oyuncuda erkek varsa ve yerdeki renkten kartı yoksa da erkeği yedirmesi zorunludur.

v. Son İki

Amaç son iki eli almamaktır. Yere en büyük kartı atan oyuncu eli alır.

vi. Rıfkı

Amaç Rıfkı’yı (kupa papazı) almamaktır. Yere en büyük kartı atan oyuncu eli alır. Bu oyunda da kupa düşmeden Rıfkı atılamaz. Oyuncuda Rıfkı varsa ve yerde kupa ası varsa Rıfkı’yı yedirmesi zorunludur. Oyuncuda Rıfkı varsa ve yerde elindeki renkten yoksa da Rıfkı’yı yedirmesi zorunludur. Bir oyuncuda Rıfkı oyunu seçildiği zaman sadece Rıfkı ve/veya kupa ası varsa oyunu iptal etme hakkına sahiptir (oyuncuya sadece bu özel durumda oyunu iptal etmek isteyip istemediği sorulur). Rıfkı iptal edilirse bu oyunu seçen oyuncu tekrar oyun seçer.

Not: Yeni başlayan oyuncularımız yanlış bir kart oynamak istediklerinde karşılaşacakları uyarı mesajlarımızı faydalı bulacaklardır.

3- Puanların Hesaplanması

Koz Oyunları: Alınan her el +50 puandır.

El Almaz: Alınan her el -50 puandır.

Kupa Almaz: Alınan her kupa kartı -30 puandır.

Kız Almaz: Alınan her kız -100 puandır.

Erkek Almaz: Alınan her erkek -60 puandır.

Son İki: Alınan son iki elin her biri -180 puandır.

Rıfkı: Alınan Rıfkı -320 puandır.

One thought on “King oyunu nasıl oynanılır oynanışı kuralları

  1. ali KALKAN

    Şayet rıfkı oynanıyor ise eldede fiks kağıt yoksa sadece kupa var ise(5.9.10.kız, papaz ve as var ise oyuncu hangısini oynayabilir acaba selamlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir