Koronavirüs Hakkında Merak Edilenler


Koronavirüs cep telefonuna dokunulduğunda geçer mi

Virüsün sadece öksürme hapşırma gibi yollarla yayıldığı düşünülüyor ancak uzmanların görüşüne göre bulaştığı yüzeylerde uzun süre yaşayabiliyor. Bu nedenle üzerine virüs sıçrayabilecek cep telefonu gibi araç ve gereçlerin dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

Bütün büyük telefon üreticileri, telefonları alkol, el dezenfektanı veya sterilize edici mendillerle temizlemeye karşı uyarır, çünkü bu maddeler ekrandaki koruyucu kaplamaya zarar verebilir.

Birçok cep telefonu suya dayanıklı olarak üretiliyor bu tip cep telefonlarını sabunlu su ile yıkayıp temizleyebilirsiniz.

Çocukların virüse karşı durumu

Çin’den elde edilen verilere göre , çocuklar genel olarak koronavirüsten yetişkinlere göre nispeten daha az etkilenmemiş gibi görünüyor . Bunun nedeni çocukların bu tarz enfeksiyonlara karşı daha dirençli olmaları olabilir.

Bununla birlikte, astım gibi altta yatan akciğer problemleri olan çocukların, virüs saldırısı ile mevcut hastalıları tetikleyebileceğinden daha dikkatli olması gerekebilir. Bazı ülkeler çocukları virüsten korumak için okulları tatil etmiş durumda.

Koronavirüs gibi hastalıklar para ile bulaşabilir mi

Bilindiği üzere para dünyadaki en çok mikrop barındıran cisimlerden birisi. Bu nedenle başta Çin olmak üzere koronavirüsü ile savaşan birçok ülke bankalardan ellerindeki paraları steril edip virüslerden arındırılması istiyor.

Para yerine kredi ve banka kartları ile alışveriş yapılması uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Para alışverişi yapıldıktan sonra da ellerin mutlaka yıkanması gerekiyor.

Koronavirüs hayvanlara bulaşır mı

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, koronavirüsün insanlar ve evcil hayvanlar arasında bulaşabileceğine dair bir kanıt olmadığı belirtiliyor. İnsanlar gibi hayvanlarda da virüs görülebiliyor fakat insanlara bulaşma ihtimali çok düşük.

Evcil hayvanların nefesi , hapşırması öksürmesi gibi yollarla insanlara bulaşmasa da virüslü bir insanın dokunduğu hayvandan insanlara dokunma yoluyla virüs bulaşabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir