KPSS YAŞ SINIRI


Kpss 2011 yaş sınırı, Kpss 2012 yaş sınırı ,Kamu Personeli Seçme Sınavı Yaş Sınırı, Kpss Yaş Sınırı, Kpss üst yaş sınırı, Kpss yaş şartı, Memurluk sınavı yaş sınırı, Kpss A yaş sınırı, Kpss B yaş sınırı gibi konular hakkında bilgiler burada.

Kpss A Gurubu için 6 Mart 2011 tarihinde Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğe göre ” Yazılı sınavın yapılacağı yılın ocak ayı başında 35 yaşını doldurmamış olmak” şartı aranmaktadır.

Kpss B Gurubu için şuan yürürlükte olan son yönetmeliğe göre Kpss B /C sınavlara girebilmek için yaş sınırı gerekmiyor. Yani 60 yaşındaki bir vatandaş dahi bu sınavlara girebilmektedir. Bu sınav sonrasında kamu kurum ve kuruluşlarının atama yapmak isteyecekleri boş kadrolar ÖSYM tarafından yayımlanacaktır. Bu yayımlanan kadrolarda öğrenim, askerlik ve yaş gibi çeşitli şartlar aranmaktadır. İşte yaş şartıda bu sırada ortaya çıkacaktır. Kamu kurumlarının açıkladığı kadrolarda yer alan üst yaş sınırları, sınav tarihi itibariyle aranacaktır.

Yukarıda belirtildiği üzere Kpss B gurubu için sınava giriş yaş sınırı olmamasına karşın bazı kurumlarda işe alım esnasında yaş sınırı uygulanmaktadır. Kpss yaş sınırı ile işe giriş yaş sınırı farklı durumlardır. Hangi kurumun hangi yaş sınırında memur alımı yaptığı o ilana ait şartlarda ayrıca belirtilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir