Kategori İçeriği: Kitap Özetleri

kitap özetleri yazarlar hakkında bilgi

Vahşi bir kız sevdim kitabının özeti yazarı hakkında bilgi

13/09/2023

ESERİN ADI: VAHŞİ BİR KIZ SEVDİM KİTABIN YAZARI: ESAT MAHMUT KARAKURT YAYINEVİ VE ADERESİ: İNKILAP VE AKA KİTABEVLERİ KOLL.ŞTİ. ANKARA CAD.NO :95 –İSTANBUL BASIM YILI: 1980 ( İLK 1926 ) KİTABIN KONUSU : Balkan harbi yıllarında bir  türk subayı ve bulgar kızının aşkı anlatılıyor. KİTABIN ANA FİKRİ :Aşkın ferman dinlememesidir. KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:… Devamını Oku »

Mai ve Siyah kitabının özeti yazarı hakkında bilgi

13/09/2023

KİTABIN ADI                :MAİ ve SİYAH KİTABIN YAZARI         :HALİD ZİYA UŞAKLIGİL YAYINEVİ                     :İNKILAP VE AKA                                         KİTABEVLERİ       BASIM YILI                   :1980       1.KİTABIN KONUSU 2.KİTABIN ÖZETİ 3.KİTABIN ANAFİKRİ 4.KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ 5.KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER 6.KİTABIN YAZARI HAKKINDA KISA BİLGİ   HAZIRLAYANIN İMZASI                          : ADI SOYADI                 :FUAT OĞUZCAN APOLET NUMARASI   :1114 KISMI                            :… Devamını Oku »

Acımak kitabının özeti yazarı hakkında bilgi

13/09/2023

KİTABIN ADI ACIMAK KİTABIN YAZARI REŞAT NURİ GÜNTEKİN YAYIN EVİ İNKILAP YAYIN EVİ BASIM YILI 1999   1)KİTABIN KONUSU:   Küçük yaşta gördüğü kötü muamelelerden dolayı acıma duygusu olmayan bir öğretmeni anlatıyor.     2)KİTABIN ÖZETİ:   Zehra adında bir öğretmen çok acımasız bir karaktere sahipti.Öğrencilerine her zaman kötü davranıyordu. Bir gün babasının öldüğünü duydu.Babasının… Devamını Oku »

Toprak Uyanırsa kitabının özeti yazarı hakkında bilgi

13/09/2023

KİTABIN ADI TOPRAK UYANIRSA KİTABIN YAZARI ŞEVKET SÜREYYA AYDEMİR YAYIN EVİ VE ADRESİ REMZİ KİTABEVİ    \   İSTANBUL BASIM YILI 1993           1.KİTABIN KONUSU                         Bir öğretmenin emekli olduktan sonra başından geçen olayları;bir öğretmenin görevlerini,yapması gereken şeyleri anlatan bir kitaptır.   2.KİTABIN ÖZETİ                           Olayın içinde geçen öğretmen,aslında emekli olmuş… Devamını Oku »

Ankara kitabının özeti yazarı hakkında bilgi

13/09/2023

Kitabın Adı                  : ANKARA Kitabın Yazarı : Yakup Kadri KARAOSMANOĞLU Yayın Evi                     : İnkılap Basım Yılı                    : 1982   1-)Kitabın Konusu     : Yakup Kadri KARAOSMANOĞLU’nun Ankara romanı ütopik bir romandır. Bu romanda yazarın özlediği, özlemini çektiği geleceğin Ankara’sı dolayısı ile Türkiye’sidir. 2-)Kitabın Özeti         : Cumhuriyet inkılabı ile birlikte Anadolu’nun yeniden dirilişi yeniden yapılanması gerekmektedir.… Devamını Oku »

Bu günün saraylısı kitabının özeti yazarı hakkında bilgi

13/09/2023

  Kitabın Adı                  : BUGÜNÜN SARAYLISI Kitabın Yazarı : Refik Halit KARAY Yayın Evi                     : İnkılap Basım Yılı                    : 1985   1-)Kitabın Konusu     :   Orta gelirli İstanbul’da yasayan bir aileye, sonradan görme zengin bir akrabanın kızı olarak gelen bir kız ve bu ailenin yargı değerlerini nasıl alt üst edişi konu ediliyor.Kızın aileye gelir… Devamını Oku »

Bir kadın düşmanı kitabının özeti yazarı hakkında bilgi

13/09/2023

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI DERSİ KİTAP OKUMA FORMU KİTABIN ADI BİR KADIN DÜŞMANI KİTABIN YAZARI REŞAT NURİ GÜNTEKİN YAYIN EVİ VE ADRESİ İSTİKLAL YAYIN EVİ / İSTANBUL BASIM YILI 1997   1.      KİTABIN KONUSU : İlk evliliğinde yaşadığı kötü olaylar sonucu kadınlarn hepsine önyargılı bakan ve onları değersiz gören İskender ‘in başından geçenler anlatılmaktadır.  … Devamını Oku »

Semerkant kitabının özeti yazarı hakkında bilgi

13/09/2023

KİTABIN ADI SEMERKANT KİTABIN YAZARI AMIN MAALOUF YAYIN EVİ VE ADRESİ YAPI KREDİ KÜLTÜR SANAT YAYINCILIK 1. LEVENT İSTANBUL BASIM YILI 1998   1.      KİTABIN KONUSU : Ömer Hayyam ‘ ın Semerkant ‘ a gelişi ; burada yaşadıkları ve tarihe damgasını vuran eserinin oluşması. 2. KİTABIN ÖZETİ         :  Roman 11. yy’da yaşamış olan İranlı bilge… Devamını Oku »

Kaşağı kitabının özeti yazarı hakkında bilgi

13/09/2023

KİTABIN ADI                 : KAŞAĞI KİTABIN YAZARI          :ÖMER SEYFETTİN YAYIN EVİ VE ADRESİ: ŞAFAK YAYIN EVİ İSTANBUL BASIM YILI                    :1997   1. KİTABIN KONUSU: Kardeşine iftira atıp, onun ölümünden sonra vicdan acabıyla yanıp tutuşan bir çocuğun dramı anlatılmaktadır. 2. KİTABIN ÖZETİ: Annesi, İstanbul’a gittiği için kendisinden bir yaş küçük olan kardeşi Hasan’la artık Dadaruh’un yanından hiç… Devamını Oku »

Eksik Parçalar kitabının özeti yazarı hakkında bilgi

13/09/2023

KİTABIN ADI                    :  EKSİK PARÇALAR KİTABIN YAZARI             :  JOY FIELDING YAYIN EVİ VE ADRESİ  :  BİLGE KÜLTÜR SANAT, CAĞLOĞLU / İSTANBUL BASIM YILI                       :  EYLÜL 2000          KİTABIN KONUSU:                         Yazar, kahramanı Kate Sinclar’ın sıradan yaşamı ile gerilim dolu vahşi bir dünya arasındaki o ince çizgiyi ustalıkla çizmiştir.   KİTABIN ÖZETİ:… Devamını Oku »

Çatıdaki Nefes kitabının özeti yazarı hakkında bilgi

13/09/2023

  KİTABIN ADI ÇATIDAKİ NEFES KİTABIN YAZARI W.C. ADREWS YAYIN EVİ VE ADRESİ ALTIN KİTAPLAR YAYINEVİ YAYIN EVİ VE ADRESİ 1991       1.KİTABIN KONUSU: Şanssızlıklarla dolu, genç bir kızın başından geçen talihsiz olayları anlatmaktadır.   2.KİTABIN ÖZETİ: Dawn, üvey annesi,babası ve ağabeyi ile yaşamaktadır, fakat bunu bilmemektedir. Ağabeyi Jimmy ona yakın ilgi göstermektedir.… Devamını Oku »

Akşam Güneşi kitabının özeti yazarı hakkında bilgi

13/09/2023

KİTABIN ADI AKŞAM GÜNEŞİ KİTABIN YAZARI REŞAT NURİ GÜNTEKİN YAYIN EVİ VE ADRESİ İNKİLAP YAYINEVİ ,CAĞALOĞLU/İSTANBUL BASIM YILI 1982     1.KİTABIN KONUSU:             Eser, hareketli bir hayattan sonra hasta olan bir adamın başından geçen olayları ve aşklarını anlatıyor.     2.KİTABIN ÖZETİ:             Necati küçük yaşta annesini ve babasını kaybedene kadar ailesiyle birlikte Büyükada’da… Devamını Oku »

Aşk-ı Memnu kitabının özeti yazarı hakkında bilgi

13/09/2023

KİTABIN ADI AŞK-I MEMNU KİTABIN YAZARI HALİD ZİYA UŞAKLIGİL YAYIN EVİ İNKILAP YAYIN EVİ BASIMYILI 1993     1) KİTABIN KONUSU:                 Bihter ve Behlûl arasındaki yasak aşkı anlatan bir romandır.   2) KİTABIN ÖZETİ:                  Roman Peyker ve Nihat Beyin evlenmesiyle başlar. Peyker ve Bihter’in annesi Firdevs Hanım duldur ve… Devamını Oku »

Ateşten gömlek kitabının özeti yazarı hakkında bilgi

13/09/2023

KİTABIN ADI ATEŞTEN GÖMLEK KİTABIN YAZARI HALİDE EDİP ADIVAR YAYIN EVİ ATLAS YAYIN EVİ BASIMYILI 1982   1)     KİTABIN KONUSU:                   İzmir’in işgali üzerine şehri kurtarmaya amaçlayan milli mücadele hareketlerinin hedeflerine nasıl ulaştığını anlatıyor.   2)     KİTABIN ÖZETİ:                  İzmir’in işgalinde Yunanlıların, kocasını ve oğlunu öldürmeleri üzerine önce İstanbul’a gelen ve sahip olduğu… Devamını Oku »

Veronika ölmek istiyor kitabının özeti yazarı hakkında bilgi

13/09/2023

KİTABIN ADI                        :  VERONİKA  ÖLMEK  İSTİYOR KİTABIN YAZARI                 :  PAULO  COELHO YAYIN EVİ VE ADRESİ        :  CAN YAYINLARI, HAYRİYE CADDESİ NO. 2 GALATASARAY-İSTANBUL BASIM YILI                           :   2001     1.KİTABIN KONUSU  : VERONİCA ADINDAKİ BİR KADININ İLAÇ İÇEREK İNTİHAR GİRİŞİMİNDE BULUNMASI VE BU GİRİŞİM SIRASINDA KALBİNİN RAHATSIZLAŞMASI SONUCU  BİR HAFTALIK ÖMRÜ KALMASI VE KALAN ZAMANINI… Devamını Oku »

Çölde bir istanbul kızı kitabının özetleri yazarı hakkında bilgi

13/09/2023

ESERİN ADI: ÇÖLDE BİR İSTANBUL KIZI KİTABIN YAZARI: ESAT MAHMUT KARAKURT YAYINEVİ VE ADERESİ: İNKILAP VE AKA KİTABEVLERİ KOLL.ŞTİ. ANKARA CAD.NO :95 –İSTANBUL BASIM YILI: 1980 ( İLK 1926 ) KİTABIN KONUSU : Arabistan çöllerinde yaşanan ilginç bir aşk hikayesidir. KİTABIN ANA FİKRİ :Aşkın ferman dinlememesidir. KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ: Melike bir subay kızıdır,… Devamını Oku »

Huzur kitabının özetleri yazarı hakkında bilgi

13/09/2023

  KİTABIN ADI: HUZUR KİTABIN YAZARI: AHMET HAMDİ TANPINAR YAYIN EVİ VE ADRESİ: DERĞAH YAYINLARI BASIM YILI: 1949   1.KİTABIN KONUSU:   Mümtaz’ın Nuran’a olan aşkının öyküsü.   2.KİTABIN ÖZETİ:   Mümtaz ve Suat’ın Nuran’a olan aşklarıdır öykünün merkezi. Mümtaz ve Nuran birbirini sevmekte ve evlenmeyi tasarlamaktadırlar. Ümitsizliğe düşen Suat ise kendini asarak intihar eder.… Devamını Oku »

Ermeni iddiaları ve gerçekler kitabının özetleri yazarı hakkında bilgi

13/09/2023

KİTABIN ADI: ERMENİ İDDİALARI VE GERÇEKLER KİTABIN YAZARI: DR.HÜSAMETTİN YILDIRIM YAYIN EVİ VE ADRESİ: CAN YAYINLARI BASIM YILI: 1996     1.KİTABIN KONUSU:   I.Dünya Savaşı esnasında Ermenilerin izlemiş oldukları politika   2.KİTABIN ÖZETİ:   Asya ve Avrupa kıtaları arasında köprü konumunda olan Türkiye;Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayan boğazları,Ortaasya,Kafkasya ve Ortadoğu’daki doğal enerji kaynaklarının kesiştiği noktadaki jeopolitik… Devamını Oku »

Çatıdaki rüzgar kitabının özetleri yazarı hakkında bilgi

13/09/2023

  KİTABIN ADI Çatıdaki Rüzgar KİTABIN YAZARI V.C.ANDREWS YAYINEVİ VE ADRESİ Altın Kitaplar Yayınevi Cağaloğlu / İSTANBUL BASIM TARİHİ 1999   KİTABIN KONUSU:   Çocukların Aile Yaşantılarının, Geleceklerini Nasıl Etkileyeceklerini Anlatmaktadır.   KİTABIN ÖZETİ :   Chris, Carrie ve Cathy adlı üç gencin, annelerinin üzerlerinde kurduğu baskı ve öldürme girişimi karşısında evden kaçmasıyla başlayan yolculukları,… Devamını Oku »

Biz insanlar kitabının özetleri yazarı hakkında bilgi

13/09/2023

  KİTABIN ADI BİZ İNSANLAR KİTABIN YAZARI PEYAMİ SAFA YAYIN EVİ ÖTÜKEN BASIM YILI 1987   1.KİTABIN KONUSU    : AŞIK OLAN  BİR İNSANIN DÜŞÜNME KABİLİYETİNİ NASIL  KAYBETTİĞİ VE GERÇEKLERİ GÖREMEMESİ   2.KİTABIN ÖZETİ         :KURTULUŞ SAVAŞI ZAMANINDA ZENGİN HALKTAN BAZILARI KENDİ ÇIKARLARI İÇİN İŞGALCİ DEVLETLER  İLE  YANKINLAŞMA İÇERİSİNE GİRER.ORHAN O DÖNEMDE YATILI OKULDA ÖĞRETMENLİK YAPMAKTADIR.TALEBELERİNDEN TAHSİN,… Devamını Oku »