Nokia N91 8GB Cep Telefonu


Nokia N91 gbTasarım: Gerçekten de Nokia N91; kompakt, ince ve zarif telefon sevenlerin harcı değil pek. İriliği ve gösterişi heryerde, anında dikkat çekiyor. Fakat ilginçtir ki tüm bu iriliğine rağmen Nokia, bu modelinde de cebe sığabilir yapıyı korumuş. Dolayısıyla; çantanızda kaybolmayacak sağlam yapısıyla çok kullanışlı, cebinizde ise her tür bilginizi taşıyabileceğiniz akıllı bir telefon görevini başarıyla yerine getiriyor.
Eğer daha evvel hiç bir N91 ile karşılaşmadıysanız, ilk elinize aldığınızda akıllıca gizlenmiş kayar kapağı farketmeyebilirsiniz. Çünkü genellikle arkada bulunan kayma mekanizması, N91?de önde bulunuyor. Kayar kapağı açınca doğal olarak numaralarla karşılaşıyorsunuz. Tuşlar ufak tefek tasarlanmış fakat kullanması çok zor değil. Sadece kayar kapağın tam bitimindeki yıldız, kare ve sıfır tuşları zor erişilebilir bir yapı sunuyorlar.

Kayar kapak kapalı konumdayken metalik yüzeyiyle ilk göze çarpan; MP3 çaların çal, duraklat, ileri ve geri tuşları oluyor. Yukarıda ise telefonun aç, kapa ve kısa yol tuşları bulunuyor. Fakat Nokia kullanmaya alışık olmayanlar için bazı tuşlar hiç de beklenmedik yerlerde bulunabiliyor. Mesela menü tuşu genellikle çoğu telefonda ön yüzde bulunmasına rağmen, N91 ?de bu tuş sağ yanda konumlandırılmış. Sol yanında ise ses açma/kapama tuşlarıyla USB girişi bulunuyor. USB girişinin en güzel yanı her yerde bulunan ve çoğunlukla MP3?lerde bulunan bir giriş olması. Bu sayede N91?i bir arkadaşınızın evinde bile bağlayıp MP3?lerinizi paylaşabilirsiniz.

Şimdiiii gelelim tuş kilidine… Normalde tuş kilidi belli bir tuş kombinasyonu ile açılıp kapanır. Fakat N91?de bu tuş, telefonun tepesindeki bir açma/kapama tuşu sayesinde aktif oluyor. Tuş kilidi açık olduğunda ise bu tuş kilidi sadece telefonun kayar kapağı kapalı olduğu sürece aktif oluyor. Yani kayar kapak açıldığında tuş kilidi de otomatik olarak açılıyor. Bu sayede her özelliğe tuş kilidi güvenliğiyle hızlıca ulaşmak mümkün. Kapak kapalı tuş kilidi kapalı, kapak açık tuş kilidi açık; işte bu kadar basit!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir