Pişti oyunu nasıl oynanılır oynanışı kuralları

PİŞTİ NASIL OYNANIR

Pişti Nasıl Oynanır?

Pişti 52 kağıtlık tek bir desteyle oynanan bir kağıt oyunudur. Sitemizde Pişti oyunu 2 kişiyle oynanmaktadır.

Oyuna başlamak için yere 3 kapalı 1 açık kağıt konur. Her oyuncuya da 4’er kağıt dağıtılır. İlk oyuncunun elinden bir kağıt atmasıyla oyun başlar.

Oyuncular sırasıyla ellerindeki bir kağıdı yerdekinin üstüne atarlar elinde en üstte bulunan kağıdın aynısından bulunan oyuncu onu atarak yerdeki bütün kağıtları alır. Vale her zaman atılabilen ve yerdeki bütün kağıtları alan bir kağıttır.

Boş yere atılan kağıdın üstüne aynısından atan oyuncu pişti yapmış olur. Yerdeki kağıtları alır ve oyun diğer oyuncunun attığı kağıtla devam eder. İki oyuncunun elindeki kağıtlar bitince yeniden 4’er kağıt dağıtılır. Bütün kağıtlar bitene kadar oyun aynı şekilde devam eder.

Blöflü pişti

Eğer oyuna başlarken seçeneklerden blöflüyü seçmişseniz yerde tek kağıt olduğunda sırası gelen oyuncu elinden bir kağıdı kapalı olarak atıp blöf diyerek pişti yapabilir. Karşıdaki oyuncu ya piştiyi kabul eder ve oyuncu normal bir pişti yapmış sayılır ya da blöf yapıyorsun piştinin açılmasını ister. Açılan kağıt gerçekten piştiyse piştiyi yapan oyuncu 20 puan alır. Blöfse karşısındaki oyuncuya 10 puan yazılır.

Puanlama

Oyunun sonunda oyuncuların ellerindeki kağıtlar sayılır. Her piştinin değeri 10 puandır. Bunun dışında As’lar 1’er puan Vale’ler 1’er puan Sinek İkilisi 2 puan Karo Onlusu 3 puan değerindedir. Önce her oyuncunun elindeki puanlar sayılır ardından kimin elinde daha fazla kağıt varsa ona artı 3 puan daha verilir. Oyunu en çok puan alan oyuncu kazanır.

One thought on “Pişti oyunu nasıl oynanılır oynanışı kuralları

  1. Sssss

    Deste dağıttıktan sonra dört kağıt aynı çıkarsa ne olur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir