Poker

POKER NASIL OYNANIR

Arkadaşlar birden ülkemizde yayılan ve öğrenci evlerinin yeni gözdesi olan pokerden bahsetmek istiyorum..Şu ana kadar birçok kart oyunu oynamışsınızdır.Hiç kart oyunu oynamayanlara ise kısaca bahsetmek gerekirse ;
Bir Destede 52 kart bulunur.
4 çeşit kart mevcuttur.Kupa,maça,sinek,Karo.
Her çeşitten 13 tane kart vardır.
Genel olarak en yüksek Karttan en aşağıya doğrı şu şekildedir. A,K,Q,J,10,8,7,6,5,4,3,2
A : As K : Papaz Q : Kız J : Bacak,Vale
Evet kartları tanıtmayı bitirdikten sonra şimdi oyunun anlatımına geçebiliriz.Mümkün olduğu kadar basite indirgemeye çalışacağım.Texas Hold Em poker i anlatacağım en

Poker oyunu 2-10 arası kişi sayısı mevcutsa oynanabilmektedir.
Oyunun Amacı en iyi 5 kağıdı yakalamaktır.
3 oyuncu ile oynadığımızı varsayıyoruz.

Oyunda önce her bir oyuncuya ikişer kağıt verilir.ve Yere kapalı halde 5 kağıt konulur.
Yere ilk oyuncunun koyması gereken mecbur bir pot bedeli belirlenir.(Mesela 2 lira her oyunda bu 2 lira pot olur) 1. oyucudan bir önceki 3. oyuncu da (dikkat edin bir sonraki yani 2 numaralı demiyorum) yere 1 lira yani pot un yarısını koyar.
Oyun başlamış olur 2.oyuncu konuşma hakkına sahip olacaktır (Hangi elin üstün olduğuna, nasıl oynandığına birazdan değineceğim ) 2. oyuncu elinin durumuna göre yapacağı 3 seçenek var ; ya FOLD deyip oyundan çekilir, ya check deyip oyunun pot u olan 2 Lira’yi yere koyar ve oyunda kalır, ya da eline güveniyorsa bahsi yükseltir..( istediği kadar yükseltme hakkına sahiptir bahsi )..
2. oyuncunun da yere 2 lira atıp CHECK dediğini ve oyunda kaldığını farzedelim.Sıra 3. oyuncu ya geçmiş olur. 3. oyuncu da elinin durumuna göre bu üç seçenekten birini yapma hakkına sahiptir. Yalnız 3. oyuncu yere oyun başlamadan 1 Lira koyduğu için check demek için üstüne sadece 1 Lira daha eklemesi yeterli olacaktır. Biz 3. oyuncunun bahsi yükselttiğini varsayalım.Yani nasıl yerde 1 Lirası zaten olan oyuncu bunun üzerine 3 lira eklerse 2 lira yükseltmiş olur.yani yerde o oyuncuya ait artık 4 lira vardır.
Sıra 1. oyuncuya gelmiştir.O da elini kontrol eder yerde 2 Lirası mevcuttur oyuncunun. 3. oyuncu bahsi 4’e yükselttiği için görmek için 2 Lira daha koymalıdır. 1. oyuncunun Check dediğini ve ekstra 2 lirayı daha koyduğunu farzedelim.
Sıra tekrar 2. oyuncudadır o da Check demek için 2 lira daha koymalıdır çünkü yerde 4 lira olmalıdır.O da check dediğini farzedelim.
Şimdi yerdeki 3 kağıt açılacak ilk dağıtılandan başlayarak.(dikkat edin tekrar 3. oyuncuya yükseltmesi için hak gelmiyor.Bir başkası arada yükseltmediği için)
Şimdi sıra ilk elde potun yarısını koyan oyuncudadır. 3 numaralı oyuncu ele baktı ve Check dedi diyelim.(yere para koymasına gerek yoktur çünkü yerde görülecek bir para yoktur şu an için)
1. oyuncu eline bakıp 5 Lira arttırdığını düşünelim eli.
2.oyuncu da yere 5 Lira koyup bunu görsün.
3. oyuncu da eline güvenmediği için eli görmeyip oyundan çıktığını farzedelim.(bundan sonra az önce de bahsettiğimiz gibi tekrar 1.oyuncuya yükseltmesi için şans gelmez bu anda)
Yerdeki 4. kağıt da açılır ve sıra 1. oyuncuya geçer. Oyuncu eline baksın ve Check desin.
Sıra tekrar 2. oyuncudadır ve onun da Check dediğini farzedelim.
Bu durumda 5. ve son kağıt açılır.
2. oyuncunun bu elde eline güvenip (blöf de yapıyor olabilir) 10 lira yükselttiğini varsayalım.
3. oyuncunun da buna karşılık verip (karşısındakinin blöf yaptığını düşünüp eya kendi eline çok güvenip veya kendi blöf yapıp) 10 Lirayı görüp üstüne bir 10 lira daha koyması yani yere 20 lira koyduğunu düşünelim
2. oyuncunun tekrar bahsi arttırıp arttırdığı 10 Lirayı görüp bahsi 30 Lira daha arttırdığını düşünelim
1. oyuncununda 30 Lirayı görüp Check dediğini farzedelim
Bu durumda eller açılır ve kimin eli kuvvetliyse oyunu o kazanmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir