Kategori İçeriği: Bağkur

Emekli Zammı Hesaplamada Yeni Uygulama

13/09/2023

Emeklilerin aldığı maaş ve her yıl yapılan zamlar emekliler ve kamuoyu tarafından sürekli tartışma konusu oluyor. Birçok emekli aldığı maaşla geçinemediğini ve zor şartlarda emekli hayatını sürdürmeye çalıştıklarını belirtiyor.  Şuan ki sisteme göre SSK ve Bağ-Kur emeklileri bir önceki 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon kadar; memur emeklileri de toplu sözleşmede belirlenen oranda zam alıyor. Bütün… Devamını Oku »

Bağkur Borçlanması

13/09/2023

Bağ-Kur kaydı olmayan yüz binlerce esnafı heyecanlandırdı. Karara göre; 2000’den önce vergi, sicil ve oda kaydı olup da sigortasını yaptıramayanlar geçmişe dönük borçlanma yapabilecek, ama dava açmak gerekiyor. Eş ve çocukların durumu 2000’den önce kaydı olup primi tamamlayamadan vefat edenlerin eşi, çocuğu varsa aynı haktan yararlanabilir. Hak sahiplerinin de Yargıtay’ın kararına dayanarak dava açması gerekiyor.… Devamını Oku »

Bağkur sigortasının sona ermesi

13/09/2023

Soru İsteğe bağlı sigortalılık hangi hallerde sona erer? Cevap İsteğe bağlı sigortalılık; * Kuruma yazılı talepte bulunulması, * Aylık talebinde bulunulması, * İkametin yurt dışına taşınması, * Zorunlu sigortalılığa tabii olunması, * Sigortalının ölümü, * Yurt dışındaki çalışmanın sona ermesi (5510 sayılı Kanunun 5.mad.(g) bendi kapsamındaki çalışmalar) hallerinde sona erer. Soru İsteğe bağlı sigortalılığımı sona… Devamını Oku »

Bağkur prim tahsilat

13/09/2023

Soru 4/b (BAĞ-KUR) sigortalılarının prime esas kazançları nasıl uygulanacaktır? Cevap 4/b (BAĞ-KUR) sigortalılarının 01.01.2011-30.06.2011 tarihleri arasında ödeyecekleri primler Prime esas günlük kazanç alt sınırı (26,55 TL) ile üst sınırı (172,58 TL); 01.07.2011-31.12.2011 tarihleri arasında Prime esas günlük kazanç alt sınırı (27,90 TL) ile üst sınırı (181,35 TL) arasında kalmak şartı ile kendileri tarafından beyan edilecek… Devamını Oku »

Bağkur prim borcu

13/09/2023

Soru Askerlik borçlanması olarak ödediğim tutarı prim borçlarıma saydırabilir miyim? Cevap Askerlik borçlanması olarak ödenen primlerin, ödenmemiş prim borçlarına sayılmasına imkan bulunmamaktadır. Soru İsteğe bağlı sigortalıyım. Ödeyemediğim aylardan dolayı biriken prim borçlarımı en geç ne zaman yatırmak zorundayım? Cevap Ait olduğu aydan itibaren en geç 12 ay içinde hesaplanacak gecikme cezası ve gecikme zammı ile… Devamını Oku »

BAĞKUR KIZ YETİM AYLIĞI

13/09/2023

Soru 4/a (SSK) sigortalısı olarak çalışan bekar bir bayanım. BAĞ-KUR emeklisi iken vefat eden babamdan yetim aylığı alabilir miyim? Cevap Kız çocuklarına aylık bağlanabilmesi için; sigortalı olarak çalışmamaları ve herhangi bir yerden aylık almamaları gerekmektedir. 4/a sigortalısı olmanız nedeniyle babanızdan dolayı yetim aylığı bağlanması mümkün değildir. Soru BAĞ-KUR emeklisi eşimden dul aylığı alıyorum. Aynı zamanda… Devamını Oku »

BAĞKUR HİZMET BİRLEŞTİRMESİ VE BORÇLANMASI

13/09/2023

Soru Askerlik borçlanması olarak ödediğim tutarı prim borçlarıma saydırabilir miyim? Cevap Askerlik borçlanması olarak ödenen primlerin, ödenmemiş prim borçlarına sayılmasına imkan bulunmamaktadır. Soru İsteğe bağlı sigortalıyım, analık borçlanması yapabilir miyim? Cevap 01.10.2008 tarihi itibarıyla isteğe bağlı sigortalılık 4/b (bağımsız çalışma) sigortalılığı kapsamına alınmıştır. 5510 sayılı Kanun, 4/b sigortalılarına analık borçlanması hakkı tanımamıştır. Soru 4/b (BAĞ-KUR)… Devamını Oku »

Tarım sigortalısı olmak için gerekli şartlar nelerdir

13/09/2023

Tarımsal faaliyette bulunan ve 18 yaşını dolduranlardan, kendi mülkünde, ortaklık veya kiralamak suretiyle başkalarının mülkünde veya kamuya mahsus mahallerde; ekim, dikim, bakım, üretme, yetiştirme ve ıslah yoluyla yahut doğrudan doğruya tabiattan istifade etmek suretiyle bitki, orman, hayvan ve su ürünleri elde edilmesini ve/veya bu ürünlerin yetiştiricileri tarafından; muhafazasını,taşımasını veya pazarlamasını sağlayanlar; 01.10.2008 tarihinden itibaren 5510… Devamını Oku »

BAĞKUR SORGULAMA

13/09/2023

EN KOLAY VE HIZLI ŞEKİLDE BAĞKUR  SORGULAMA MAAŞ veya BORÇ SORGULAMA İŞLEMİNİ BURADAN YAPABİLİRSİNİZ. Bağkurlu olarak çalışıp emekli olanların Bağkur maaş miktarlarını, Bağkura prim borcu olanların Bağkur prim borçlarını  aşağıda verdiğimiz adresten öğrenebilirsiniz. Bağkur Sorgulama işlemi için eDevlet şifresine ihtiyacınız vardır onuda en yakın pttden öğrenebilirsiniz. Aşağıdan hangi guruba mensupsanız onu tıklayarak  Ssk Emekli Maaşınızı Sorgulayabilirsiniz:  >>… Devamını Oku »

BAĞKUR EMEKLİ MAAŞ SORGULAMA

13/09/2023

EN KOLAY VE HIZLI ŞEKİLDE BAĞKUR EMEKLİ MAAŞ SORGULAMA İŞLEMİNİ BURADAN YAPABİLİRSİNİZ.  Bağkurlular emekli maaşınızı merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Bağkur emeklilerinin  Bağkur emekli maaş miktarlarını, Bağkur emekli maaşlarının ne zaman bağlanacağını, Bağkur emekli maaş bilgisi gibi merak ettikleri işlemler hakkında sorgulamaları aşağıdaki sayfadan yapabilirsiniz. Aşağıdan hangi guruba mensupsanız onu tıklayarak  Ssk Emekli Maaşınızı Sorgulayabilirsiniz: Bağkur maaş bilgisi sorgulamak için tıklayınız… Devamını Oku »

BAĞKUR MAAŞ SORGULAMA

13/09/2023

EN KOLAY VE HIZLI ŞEKİLDE BAĞKUR MAAŞ SORGULAMA İŞLEMİNİ BURADAN YAPABİLİRSİNİZ. Bağkurlu olarak çalışıp emekli olanları Bağkur maaş miktarlarını, Bağkur maaşlarının ne zaman bağlanacağını, Bağkur maaş bilgisi gibi merak ettikleri işlemler hakkında sorgulamaları aşağıdaki sayfadan yapabilirsiniz. Aşağıdan hangi guruba mensupsanız onu tıklayarak  Ssk Emekli Maaşınızı Sorgulayabilirsiniz: Bağkur maaş bilgisi sorgulamak için tıklayınız >> https://www.turkiye.gov.tr/portal/dt?channel=hizmet&hizmet.hizmetKodu=947 DİKKAT: Yukarıdakilerden birisini seçtiğinizde… Devamını Oku »

çiftçi bağkuru borç sorgulama

13/09/2023

Sosyal Güvenlik Kurumunun Çiftçilik işi ile uğraşan vatandaşların Sigorta hizmetlerinden yararlanabilmeleri için başlatmış olduğu Çiftçi Bağkuru hizmeti sayesinde Çiftçiler kendi bağkur primlerini yatırmak suretiyle çiftçi bağkuruna sahip olup diğer sigorta hizmetlerinde olduğu gibi sigorta sağlık hizmetlerinden ve emeklilik hizmetlerinden yararlanabilmektedirler. Çiftçi bağkurundan faydalanmak için tarımsal amaçla kullanılan arazi tapusu gerekmektedir. Tarımsal arazi tapusu olmayanlarda başkasına… Devamını Oku »

Bağkur borç sorgulama

13/09/2023

Bağ-kur mensupları ne kadar Bağ-kura borçları olduğunu sorgulamak, yapmış oldukları ödemeleri görmek döküm almak vs gibi Bağ-kur ödemeleri ile ilgili işlemleri aşağıdaki sayfadan yapabilirsiniz. Bağ-kur diğer sosyal güvenlik kurumlarıyla birleşerek Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında bir araya toplandığından itibaren Bağ-kur un internet sitesi yerine Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi internet sitesi olan www.sgk.gov.tr yerine www.turkiye.gov.tr adresi… Devamını Oku »

Bağkur emekli aylık bilgisi

13/09/2023

Bağkur Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinde, “Emekli Borç Bilgisi Ekranı” yoluyla, Bağkur borç bilginizi online olarak öğrenebilirsiniz. Bağkur Borç Sorgulama işlemi için, açılacak ekrana Bağkur Sicil No ile Tc Kimlik Numarasını girmeniz gerekmektedir. bağkur emekli aylığınız hakkında bilgi alabilmek için tıklayınız >> http://uygweb.sgk.gov.tr/BagkurEmekliBilgileri/AylikPrim.htm

Bağkur Sigortalı ödeme listesi

13/09/2023

BAĞ-KUR SİGORTALI ÖDEME LİSTESİNİ öğrenmek için ilgili bağlantımızdan Bağkur Genel Müdürlüğünün bilgilerinden oluşan turkiye.gov.tr  resmi sitesinden sorgulama yapabilirsiniz. Bağkur sigortalı ödeme listesindeki  bilgileri görebilmeniz için eDevlet şifresiyle siteye giriş yapmanız gerekmektedir. Bu belgeleri dilerseniz yazıcı vasıtasıyla dökümünü alabilirsiniz. Alacağınız Ödeme Listesi sadece bilgi amaçlı olacaktır. Bu datalara dayanarak bir itiraz veya herhangi başka bir başvurunuz… Devamını Oku »

Sigortalı borç durumu

13/09/2023

Bağkura bağlı olarak prim ödemekte olan  Sigortalı çalışanların sigorta borç durumunu öğrenebilmeleri için Bağ-Kur veya Tc Kimlik Numarası ile birlikte aşağıdaki linki tıklayıp gerekli yerlere numaralarınızı yazarak sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Sigortalı borç durumunu öğrenmek için tıklayınız >> http://uygweb.sgk.gov.tr/BagkurEmekliBilgileri/Prim.htm

Bağkurlu Adına Göre Arama

13/09/2023

Bağkurlu Adına Göre Arama yapma hizmetini Bağ-kur numarası olmayanlar veya bilmeyenler faydalansın diye hizmete sokmuştur. Bağkurlu Adına Göre Arama yapmak için evvela altta bulunan sayfa adresini tıklıyorsunuz daha sonra açılan sayfaya sırası ile Tc Kimlik No Adınız Soyadınız Doğum Yılınız la ilgili yerleri eksiksiz doldurup ardından ARA yazısını tıklıyorsunuz. http://www.bagkur.gov.tr/sigortali/adSoyArama.shtml <-Tıkla

Bağkur Emekli Aylık Bilgisi

13/09/2023

Sayfada Bağ-kur aylık bilgisi, Bağkur aylığı, Bağkur emekli aylığı, Bağkur emeklilik aylığı, Bağkur aylığı sorgulama, Bağkur emeklilik bilgileri gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Bağkur Emekli Aylık Bilgisi alabilmek için ilk önce aşağıdaki sayfa linkini tıklamalısınız ardından açılan sayfaya ilk önce eDevlet şifrenizle www.turkiye.gov.tr sitesine giriş yapmalısınız. Bağkur emekli aylık bilginiz için tıklayınız >> https://www.turkiye.gov.tr/portal/dt?channel=hizmet&hizmet.hizmetKodu=947 Önemli Uyarı: Artık Bağkur… Devamını Oku »

Bağkurlu Basamak Listesi

13/09/2023

Bağkurlu Basamak Listesini görmeniz için ilk önce aşağıdaki linki tıklamalısınız. Ardından açılan sayfadaki bağkur numarası bölümüne numaranızı girip ARA yazısını tıklayınız. http://www.bagkur.gov.tr/sigortali/basamakListe.shtml < – Tıkla