Category Archives: Bağkur

Emekli Zammı Hesaplamada Yeni Uygulama

Emeklilerin aldığı maaş ve her yıl yapılan zamlar emekliler ve kamuoyu tarafından sürekli tartışma konusu oluyor. Birçok emekli aldığı maaşla geçinemediğini ve zor şartlarda emekli hayatını sürdürmeye çalıştıklarını belirtiyor.  Şuan ki sisteme göre SSK ve Bağ-Kur emeklileri bir önceki 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon kadar; memur emeklileri de toplu sözleşmede belirlenen oranda zam alıyor. Bütün… Devamını Oku »

Bağkur Borçlanması

Bağ-Kur kaydı olmayan yüz binlerce esnafı heyecanlandırdı. Karara göre; 2000’den önce vergi, sicil ve oda kaydı olup da sigortasını yaptıramayanlar geçmişe dönük borçlanma yapabilecek, ama dava açmak gerekiyor. Eş ve çocukların durumu 2000’den önce kaydı olup primi tamamlayamadan vefat edenlerin eşi, çocuğu varsa aynı haktan yararlanabilir. Hak sahiplerinin de Yargıtay’ın kararına dayanarak dava açması gerekiyor.… Devamını Oku »

Bağkur sigortasının sona ermesi

Soru İsteğe bağlı sigortalılık hangi hallerde sona erer? Cevap İsteğe bağlı sigortalılık; * Kuruma yazılı talepte bulunulması, * Aylık talebinde bulunulması, * İkametin yurt dışına taşınması, * Zorunlu sigortalılığa tabii olunması, * Sigortalının ölümü, * Yurt dışındaki çalışmanın sona ermesi (5510 sayılı Kanunun 5.mad.(g) bendi kapsamındaki çalışmalar) hallerinde sona erer. Soru İsteğe bağlı sigortalılığımı sona… Devamını Oku »

Bağkur prim tahsilat

Soru 4/b (BAĞ-KUR) sigortalılarının prime esas kazançları nasıl uygulanacaktır? Cevap 4/b (BAĞ-KUR) sigortalılarının 01.01.2011-30.06.2011 tarihleri arasında ödeyecekleri primler Prime esas günlük kazanç alt sınırı (26,55 TL) ile üst sınırı (172,58 TL); 01.07.2011-31.12.2011 tarihleri arasında Prime esas günlük kazanç alt sınırı (27,90 TL) ile üst sınırı (181,35 TL) arasında kalmak şartı ile kendileri tarafından beyan edilecek… Devamını Oku »

Bağkur prim borcu

Soru Askerlik borçlanması olarak ödediğim tutarı prim borçlarıma saydırabilir miyim? Cevap Askerlik borçlanması olarak ödenen primlerin, ödenmemiş prim borçlarına sayılmasına imkan bulunmamaktadır. Soru İsteğe bağlı sigortalıyım. Ödeyemediğim aylardan dolayı biriken prim borçlarımı en geç ne zaman yatırmak zorundayım? Cevap Ait olduğu aydan itibaren en geç 12 ay içinde hesaplanacak gecikme cezası ve gecikme zammı ile… Devamını Oku »