Saç Dökülmesine Doğal Bitkisel Çözüm

1Maalesef çoğumuz saç dökülmesinden muzdaripiz. Çoğunlukla bayanlar bu sorunla karşılaşmaktadır. Ne yaparlarsa yapsınlar saç dökülmesine karşı bir çözüm bulamamışlardır. Mevsim geçişleri, stres ve dengesiz beslenme ile bazı hatalı alışkanlıkları saçların dökülmesine neden olmaktadır. Doktorlar günde 50-100 adet saç dökülmesine normal dökülme diyor. Fakat 100 den üzerine saç dökülmesi varsa doktora başvurmaları gerektiğini söylemektedirler. Peki, saçımızın dökülmemesi için neler yapmalıyız, nasıl beslemeliyiz? İşte cevabı

SAÇLARINIZI BESLEYİN

– Saç köklerini besleyen ve saçın büyümesini sağlayan protein ihtiyacınızı fasulye, mercimek, yumurta, yağsız yoğurt ve peynirden sağlamaya çalışın.

– Çinko saç diplerini uyarmak ve o bölgede yer alan hücrelerin metabolizmalarını düzenlemek gibi önemli bir işleve sahip. Günlük 1 porsiyon (6 yemek kaşığı susuz) baklagil, 150 gr kırmızı et/ balık veya 1 avuç badem/yer fıstığı saçlarınız için gerekli çinko miktarını karşılamaya yeterlidir.

– Sağlıklı saçlar için gerekli bir başka vitamin ise Biyotin (H vitamini, B7). Biyotin ihtiyacınızı karşılamak için haftada bir kez karaciğer, böbrek, midye, ıstakoz, alabalık, haftada 2-3 kez tavukgöğsü, yumurta sarısı, baklagil, karnabahar veya patates tüketin.2

– Her gün 2 dilim peynir veya 2 bardak süt ya da 2 kâse yoğurt tüketmeyi ihmal etmeyin. Örneğin düzenli olarak tüketeceğiniz orta boy 2 kâse yoğurt saçlarınız için önemli bir protein ve kalsiyum kaynağı olacaktır.

– Sağlıklı saçlar için gerekli olan A vitaminini yeşil yapraklı sebze ve taze fasulyeden karşılayabilirsiniz.

– Saçların doğal döngüsünü korumak için E vitamini ve esansiyel yağ asitlerinden zengin ceviz, fındık veya bademden her gün bir avuç tüketmenizde fayda var.

– Günlük yiyeceğiniz bir havuç saç köklerini ve saç derisini koruyor, saçın uzamasını, parlaklığını ve dayanıklılığını sağlıyor.

– Günde 1 avuç kabak çekirdeği yemek sağlıklı saçlar için gerekli fitoöstrojen miktarını karşılıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir