Kategori İçeriği: Tıp Sözlüğü

Tıp Sözlüğü

PP vitamini faydaları eksikliği bulunduğu besinler

PP Vitamini Hücrelerin solunumunda hayati bir rol oynar. Mide salgısını düzene sokar. Kandaki alyuvarları ve akyuvarları besler. Büyümeyi, gelişmeyi hızlandırır. Merkezi sinir sisteminin dostudur. Şu besinlerde bulunur: Süt, taze sebzeler, bira mayası, koyun eti, fındık, ceviz, yumurta, ekmek, hamurişleri, maydanoz, pırasa, nohut, bezelye, balık, kepek, dana eti, badem, enginar, sığır eti, havuç, kereviz, kara lahana,… Devamını Oku »

E vitamini faydaları eksikliği bulunduğu besinler

K Vitamini Cinsel gücü arttırmak için uygulanan tedavilerde, güçsüz erkeğe, hormonların yanı sıra B, E ve K vitaminleri verilir. K vitaminine gelince, bu vitamin en çok tereyağı, sığır eti, balık unu, koyun ve sığır karaciğeri, süt, balık yağı ve yumurta gibi hayvansal besinlerde, hurma, kuru incir, çilek, kavun, ısırgan, bezelye, elma, patates ve domates gibi… Devamını Oku »

E vitamini faydaları eksikliği bulunduğu besinler

E Vitamini Yapılan araştırmalara göre, yaşlanmaya neden olan “Radikal Asit” ismindeki bir asittir. Bu asit ise doymamış hayvansal yağlarda, tereyağı, zeytinyağı, araşit yağındaki ve bazı proteinlerdeki kimyasal maddelerle oksijenin birleşmesinden oluşur ve hücreleri tahrip ederek yaşlanmayı başlatır ve çabuklaştırır. Radikal asiti yok edip hücre tahribini önlemek ve hücrelerin çoğalmasını, yenilenmesini, gerçekleştirmek için E vitamininden ilaçlar… Devamını Oku »

D vitamini faydaları eksikliği bulunduğu besinler

D Vitamini Kemikleşmeyi sağlar. Kandaki fosfor ve kalsiyum miktarını yükseltir. Şu besinlerde bulunur: Sucuk, balık ve su ürünleri, tereyağı, peynir, istiridye, süt.

C vitamini faydaları eksikliği bulunduğu besinler

C Vitamini Kemiklerin ve dişlerin gelişmesini sağlar. Büyümeye ve gelişmeye yardımcı olur. Kanı zehirlerden temizler. Tansiyonu düşürür. Kandaki şeker miktarım azaltır. Böbreküstü bezlerinin çalışmasını arttırarak erkeğin erkeklik gücünü sürdürmesini sağlar. Organizmayı grip, nezle gibi hastalıklara karşı dirençli kılar.