Şehirde Bisiklet Sürerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?


cycling-1616598_1920Türkiye’de bisikletle trafiğe çıkanların sayısı Avrupa şehirlerine kıyasla oldukça az. Ancak ülkemizde trafikte gördüğümüz bisikletli sayısı her geçen gün artıyor. Şehir içinde bisikletle seyahat etmek formda kalmanıza yardım edeceği gibi yol masrafından tasarruf etmeyi de sağlıyor. Tabii şehirde bisikletle dolaşırken dikkat edilmesi gereken birçok önemli nokta var. Eğer bisikletle trafiğe çıkıyorsanız ya da çıkmak gibi bir planınız varsa hem güvenliğinizi sağlamak hem de daha keyifli bir yolculuk deneyimi yaşamak için yazımızı okumaya devam edin.

 

Önce pratik yapın

 

İlk deneyiminizi yoğun trafik saatlerine denk getirmeyin. Trafiğin daha sakin olduğu saatlerde ve daha tenha sokaklarda bisikletinizle yol kurallarına alışmaya başlayın. Aynı zamanda omzunuzun üzerinden bakma egzersizleri yapın. Bu, trafikte arkanızı kontrol etmek için gerekli olacak.

 

Ekipmanlarınız yeterli mi?

 

Bisikletle yola çıkmadan önce gerekli tüm güvenlik önlemlerini alın. Öncelikle mutlaka kask taktığınızdan emin olun, hiçbir zaman kask takmadan trafiğe çıkmayın. Bisikletinizin ön ve arka kısımlarında ışık olsun. Yanınızda mini bir tamir kutusu bulundurun. Kolay hareket etmenizi sağlayacak kıyafetler giymeyi tercih edin; çok dar bir pantolon ya da elbiseyle rahat bir yolculuk yapamazsınız. Tercihinizi doğru kıyafetten yana kullanmış da olsanız, bisiklet zincirinden üzerinize yağ bulaşması çok sık karşılaşacağınız bir sorundur. Gres yağı lekesi nasıl temizlenir derseniz bu adresteki önerilere göz atabilirsiniz.

 

Çekingen davranmayın

 

İlk deneyimlerde biraz heyecanlı olmanız çok normal ancak bisikleti yavaş ve çekingen bir şekilde sürerseniz hem kendinizi hem de etrafınızdaki araçları tereddütte bırakıp, tehlikeli bir durum oluşmasına neden olabilirsiniz.

 

Kurallara uyun

 

Kırmızı ışıkta durmak, bisikleti insanların üzerine sürmemek ve araçların yolunu kesmemek gibi temel kuralları takip edin. Kaldırımlarda bisiklet kullanmayın.

 

Mazgallara dikkat

 

Şehir içinde bisiklete binerken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri de mazgallara takılmamaktır. Bisiklet tekerleğinin mazgala takılmaması için tekerlekleri çapraz olarak mazgalın üzerinden geçirin.

 

Çevrenizin farkında olun

 

Güvende olmak, etrafınızdaki her şeyin ve tüm olasılıkların farkında olmaktır. Bu nedenle sürücülerin sizi göremeyebileceğini, önünüze çıkabileceğini ve rotanıza uyacak şekilde yollarını değiştiremeyebileceğini varsayarak tedbiri elden bırakmayın.

 

Kör noktalar

 

Bisiklet, trafikte seyreden diğer araçlara göre daha küçük olduğu için bisikletliler çoğunlukla araçların kör noktalarında kalır. Bu nedenle, özellikle de kavşaklara girerken, araçların sizi pencere ya da aynadan görebilecekleri şekilde, aracın önünde ya da biraz arkasında kalmaya özen gösterin.

 

Müzik dinlemeyi erteleyin

 

Trafikteyken etrafınızda olan biten her şeyden haberdar olmanız gerektiği için müzik dinlemek, güvenliğiniz açısından tehdit oluşturabilir. Bu nedenle bisiklete binerken müzik dinlemeyi daha tenha yollarda seyahat ederken tercih edin.

 

Bisikletinizi kilitleyin

 

Bisikletlerin çok sık çalındığı bir gerçek. Bu nedenle kısa bir süreliğine bir markete bile uğrayacak olsanız, bisikletinizi kilitlemeyi ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir