Su Ürünleri Teknikeri mesleği hakkında bilgi


TANIM  

 

Tatlı ve tuzlu sularda yaşayan balık, istakoz vb. su canlılarının üretilmesi, korunması, avlanması ve değerlendirilmesi çalışmalarında bulunan kişidir.

GÖREVLER

–    Su ürünlerinin değerlendirilmesi (işleme, ambalajlama ve pazarlama) ile ilgili işlemleri mühendis denetiminde yürütür,

–    Deniz balığı, kabuklular, akvaryum balığı ve genellikle tatlı su balığı üretimine gözetmenlik yapar,

–    Balıklardan yumurtalar alarak kuluçkahanede dölleme tekniklerini uygular ve süresi dolduğunda çıkan yavru balıkları bir havuza yerleştirir,

–    Su analizleri yapar veya yaptırır,

–    Balıkların doğal ve yapay  yemlerle beslenmesi çalışmalarını yürütür,

–    Balık hastalıklarını teşhis eder, tedavi edilmesini sağlar,

–    Havuzların zararlılardan arındırılması ve kullanılabilmesi için gerekli çalışmaları yapar.

 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

–    Balıkçı teknesi,

–    Çeşitli ağlar, kepçe, çizme ve su geçirmez giysiler,

–    Su motoru, su tankı, jeneratör, şofben, soğutucu, ısıtıcı,

–    Temizlik maddeleri,

–    Su analizi için gerekli araç-gereçler,

–    Bilgisayar.

 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

-Su ürünleri teknikeri olmak isteyenlerin;

-Fen bilimlerine ilgili ve özellikle biyoloji alanında başarılı,

-Açık havada çalışmaktan ve balık üretmekten hoşlanan,

-Sabırlı ve dikkatli,

-İnceleme ve araştırmaya meraklı kimseler olmaları beklenir.

 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Su ürünleri teknikerleri; balık, istakoz, kabuklu su ürünleri vb. canlıların yetiştirildiği ve avlandığı tüm ortamlarda, bazen denizlerde çalışırlar. Tatlı sularda üretim için doğal su kaynaklarının bulunduğu ormanlık alanlar uygun olduğundan, işyerleri  genellikle  kentlerin  dışındadır. Özellikle ürünleri işleyen tesislerde çalışma ortamında ıslaklık çevrede ise rahatsız edici koku mevcuttur.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Son yıllarda ülkemizde tatlı su balıkçılığı alanında modern işyerlerinin sayısı çoğalmış olup, buna bağlı olarak istihdam olanakları da genişlemektedir. Su ürünleri teknikerleri; özel sektöre ait su ürünleri üretim ve işleme tesislerinde, akvaryum balığı üretim tesislerinde ve balık çiftliklerinde çalışabildikleri gibi, Tarım Bakanlığı, DSİ, belediye ve üniversitelere bağlı su ürünleri üretim çiftliklerinde çalışabilirler.

Ayrıca çeşitli kredilerden de faydalanarak kendi adlarına işyeri açabilme olanakları da vardır.

Son zamanlarda bu alana bayanların da ilgisinin arttığı, özellikle su ürünleri işleme ve değerlendirme tesislerinde çalışmakta oldukları gözlenmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi  üniversitelere bağlı meslek yüksek okullarının “Su Ürünleri” programında verilmektedir
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek liselerinin, Su Ürünleri, Su Ürünleri-İşletme, Su Ürünleri- Üretme bölümlerinden mezun olanlar “Su Ürünleri” ön lisans programlarına sınavsız olarak girebilirler.

Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM Başkanlığınca yapılan  Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS), “Eşit Ağırlıklı-1 (EA-1)” puanı almaları koşulu ile sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri takdirde Y-ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.              

 

 

EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Eğitimin süresi 2 yıldır.

Eğitim teorik ve pratik olarak verilmektedir.

1.Yıl: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili, Yabancı Dil, Kültür Dersleri ile Genel Biyoloji, Su Kimyası, İstatistik, Ekoloji, Limnoloji, İş Güvenliği, Bilgisayar, Su Bitkileri, Su Omurgasızları, Balık Biyolojisi, Balık Sistematiği, Zararlı Su canlıları Su Ürünlerine Giriş, Oşinografi gibi meslek dersleri okutulur.

Ayrıca, 1. yılın sonunda 40 işgünü staj yapılır. Ancak stajın dönemi ve süresi eğitim yerlerine göre farklı  da olabilmektedir.

2.Yıl; Su Ürünleri Mevzuatı, İç Su Balık Yetiştiriciliği, Balık Besleme ve Yem Teknolojisi, Balık Hastalıkları, Balık Biyolojisi, Su Kirliliği ve Kontrolü, Plankton Üretimi, Su Ürünleri İşleme Teknolojisi, Deniz Balıkları Yetiştiriciliği, Su Ürünleri Ekonomisi, Av araç ve Avlama Teknolojisi, Projelendirme Tekniği, Akvaryum Balıkları ve Yetiştiriciliği, Bitirme Projesi.

Seçmeli Dersler: Müzoloji, Balıklarda Diagnostik Özellikler, Deniz Meteorolojisi, Deniz Akvaryumları, Ağ Yapım Tekniği, Viral, Beslenmeye bağlı ve Çevresel hastalıklar

MESLEKTE İLERLEME

 

Su Ürünleri ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda (DGS) başarılı oldukları taktirde, Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği,Su Ürünleri Mühendisliği, Ziraat Mühendisliği lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

Çeşitli  seminer  ve  fuarlara  katılarak mesleki bilgilerini geliştirebilirler

 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Eğitim süresince herhangi bir kazanç söz konusu değildir. İsteyen öğrenciler çeşitli kurumlarca verilen kredilerden yararlanabilirler.

Eğitim sonrası kazanç, özel sektöre ait işyerlerinde farklılıklar göstermekle birlikte ilk işe girişte asgari ücretin 1,5- 2 katı civarındadır. Bu ücret işteki başarıya ve yapılan anlaşmaya göre  yükselmektedir.

Özellikle balık çiftlikleri şehirlerden uzakta olduğundan kalacak yer genellikle sağlanmaktadır.

Kamu sektöründe ise yasal olarak belirlenen derece ve kademeden işe başlanır. Ücretler  kıdeme ve yıllık olarak belirlenen oranlara göre artar.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

İlgili Eğitim Kurumları,

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Bilgi Merkezi,

Bünyesinde Meslek Bilgi  Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir