Tarım Alet ve Makineleri Teknikeri mesleği hakkında bilgi


TANIM  

Tarım alanlarında kullanılacak çeşitli alet ve makinelerin tasarlanması, projelendirilmesi ve üretiminin gerçekleştirilmesi aşamalarında mühendis ile ustabaşı ve teknisyen arasında çalışan meslek elemanıdır.

GÖREVLER

Ziraat mühendisinin (tarım teknolojisi) veya makine mühendisinin gözetiminde; tarımda gerekli  alet ve makineler konusunda araştırma yapar,

Mühendise, makine ve ekipmanların tasarlanmasında, üretimlerinin planlanmasında ve bunların amaca uygunluğunun saptanmasında yardımcı olur,

Üretim aşamalarında mühendis adına  üretimin kalitesini kontrol eder,

Gerektiğinde tamir işlerini ve makinelerin periyodik bakımlarını yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

–    Aydınger kağıdı,

–    Rapido kalemleri,

–    Çeşitli test araçları (ampermetre, mikrometre vb.),

–    Bütün zirai alet, makine ve ekipmanları.

 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

 

Tarım alet ve makineleri teknikeri olmak isteyenlerin;

–    Matematik kavramlarla düşünebilme ve problem çözebilme yeteneğine,

–    Şekil ve uzay ilişkileri görebilme ,

–    Makine parçaları arasındaki ilişkileri görebilme, mekanik kavramlarla akıl yürütme,

–    Yönergeyi izleyebilme yeteneğine,

–    El-göz koordinasyonuna sahip,

–    Bir işi plana uygun olarak yürütebilen  kimseler olmaları gerekir.

 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Meslek elemanları, tarım alet ve makineleri üreten kamu ve özel kuruluşlara ait    fabrika ve atölyelerde çalışırlar. Çalışırken; ziraat mühendisleriyle, makine mühendisleriyle, makine teknisyenleriyle, çiftçilerle, meslektaşlarıyla ve işçilerle iletişim halindedirler.

 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Ülkemizde tarımda mekanizasyon, teknolojik gelişme ile birlikte gün geçtikçe daha da önem kazanmaktadır. Bu gelişmeye verilen öneme paralel olarak; tarım alet ve makineleri üretiminde aktif olarak görev alacak ara elaman olan bu meslek elemanlarına  özel sektörde istihdam olanakları  artacaktır.

Tarım alet ve makineleri teknikeri, kamu kesiminde Orman, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarda, T.C. Zirai Donatım Kurumu fabrika ve bölge müdürlüklerinde, pancar ve tarım-kredi kooperatiflerinde görev alırlar.

Öğrenim sırasında aldığı genel konstrüksiyon, imalat ve malzeme bilgisi nedeniyle serbest çalışma, tarım alet ve makineleri imal eden özel kuruluşlarda da iş bulma olanağına sahiptir.

Çalışma koşullarından dolayı meslekte erkekler kadınlara oranla daha kolay iş bulma şansına sahiptirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi  üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının “Tarım Alet ve Makineleri” bölümünde verilmektedir
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

 Meslek liselerinin Bilgisayarlı Nümerik Kontrol (CNC), Denizcilik, Endüstriyel Mekanik, Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri, Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi (Elektronik), Endüstriyel Otomasyon Tek. (Mekanik/Makine), Gemi Makineleri, Hidrolik ve Pnömatik, Hidrolik ve Pnömatik Teknolojisi, İş Makineleri, İş Makineleri Bakım ve Onarım, İş Makineleri Operatörlüğü, Kalıp/Kalıpçılık, Konfeksiyon Makineleri Bakım ve Onarım, Makine, Makine Teknolojisi, Mekatronik, Metal İşleri, Metal Teknolojisi, Metalurji, Metalurji (Demir Çelik Metalurjisi), Mikroteknik, Motor/Motor (Benzinli)/Motor (Dizel), Motorlu Araçlar Teknolojisi, Nümerik Kontrollü Makineler (CNC), Tesviye, Bahçecilik, Çay Teknolojisi, Genel Ziraat, Makine (Tarım Meslek Lisesi), Makine-Tarım Teknolojisi, Peyzaj, Süs Bitkileri, Tarım, Tarım Teknolojisi,  Zeytin Teknolojisi, Ziraat, İş Makineleri, İş Makineleri Bakım ve Onarım, İş Makineleri Operatörlüğü, Motor/Motor(Benzinli)/Motor (Dizel), Uçak Bakım, Uçak Bakım Teknisyenliği ve Gövde Motor,Uçak Bakım Teknisyenliği ve Havayolu Teknisyenliği (Gövde Motor), Uçak Motorları, Uçak Motorları Bakım ve Onarımı, Otomotiv Teknolojisi, Makine (Tarım Meslek Lisesi), Makine-Tarım Teknolojisi, Tarım Teknolojisi bölümlerinden mezun olanlar “Tarım Alet ve Makineleri” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler

Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden yada liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal (SAY-1)” puanı almaları gerekir

EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Eğitim süresi  2 yıldır.

 

Eğitim süresince öğrencilere;

 

I. Yıl: Bilgisayar, Matematik, Teknik Resim, Mekanik, Malzeme Bilgisi, Termik Motorlar, Yönlendirme Çalışmaları, Toprak Bilgisi, Makine Mukavemet, Mekanik Teknoloji, Tarım Traktörleri, Bitki Yetiştirme Teknikleri, Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, İngilizce,

 

II. Yıl: Bilgisayar, Toprak İşleme Makineleri, Makine Elemanları, Ekim-Dikim- Gübreleme-Bakım Makineleri, Tarımsal Elektrifikasyonu, Tarım Traktörleri Bakım-Onarımı, Kültür Teknik, İstatistik, Hasat-Harman Makineleri, Sulama Makineleri, Tarımsal Savaş Makineleri, Hayvansal Üretim, Tarım Makineleri  İşletimi, İngilizce gibi dersler verilmektedir.

MESLEKTE İLERLEME

“Tarım Alet ve Makineleri”  programını bitirenler ÖSYM tarafından  yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları takdirde  “Ziraat Mühendisliği”  lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

Kamu kurum ve kuruluşlarında teknik kadroda, şef ve müdür unvanlarında görev alabilirler.

Özel kuruluşlarda ise, işyerinin kapasitesi ve çalışma durumuna göre zaman içerisinde formen, atölye şefi, ustabaşı ve baş tekniker olarak istihdam edilebilirler.

 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Eğitim süresince, öğrenciler isterlerse Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun eğitim sonrasında taksitle geri ödemek koşuluyla verdiği öğrenim kredisi ve öğrenim harcından  faydalanmaktadırlar. Kredi ve Yurtlar Kurumunun sağladığı ucuz barınma ve yemek olanakları da mevcuttur.

Ayrıca öğrencilerin staj döneminde, işletmenin durumuna göre azda olsa gelir temin etmeleri de söz konusu olabilir.

Eğitimini tamamlayarak kamu sektöründe görev alan teknikerler, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre 10. derecenin 1. kademesinden göreve başlayarak aylık ücret alırlar.

Özel sektörde ücret, işletmenin ekonomik büyüklüğüne, çalışma şartlarına, işverenle yapılan bireysel pazarlığa, toplu iş sözleşmesi ve piyasa koşullarına göre değişiklik gösterir. Genel olarak alınan bu ücret asgari ücretin 2- 3 katının altında değildir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

İlgili Eğitim Kurumları,

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Bilgi Merkezi,

Bünyesinde Meslek Bilgi  Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir