Kategori İçeriği: Bitkiler

En Yüksek Erik Fiyatı

17/09/2023

Mersin Silifke’de hasadın beklenen ‘örtü altı can eriği’ kilosu 300 TL’den satılmaktadır. Bir hafta sonra yapılması beklenen hasatta, eriklerin, 100 gramlık kâselere konularak kilosu 300 TL’den İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlere gönderilmesi planlanıyor. Ziraat Mühendisi Özhan Gündüz, “Türkiye genelinde ilk turfanda can eriğinin Silifke’de çıktığını herkes biliyor. Bu nedenle de aş erip canı erik çeken… Devamını Oku »

Kışa Özgü Bitki Çayları

17/09/2023

Hastalıklara karşı bazı önlemler almak için beslenme ve uyku düzenine dikkat etmek, giyimine önem vermek gerekmektedir. Kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmenin, hastalıklardan korunmanın bir yolu da bitki çayları içmektir. Bitki çaylarını amacına göre doğu bitkileri kullanarak demlemek gerekiyor. Tabi, kararında içmek dikkat edilmesi gereken bir durum, aşırıya kaçmamakta fayda var. Özellikle kronik bir rahatsızlık nedeniyle… Devamını Oku »

Balgam Söktüren Bitkiler

17/09/2023

Son günlerde başta çocuklarda olmak üzere birçok kişinin ortak problemi haline gelen balgamlı öksürük, çoğu ilaçların sağlığa etkisi olmadığını görmekteyiz. En önemli çözümler yine doğal yöntemler olmaktadır. Doğal balgam söktürücü kür eklemekteyim. Deneyin görüm çözüm bulacaksınız hemen. Balgam söktürücü tere kürü Malzemeler ½ litre kaynamış su 15 dal tere Yapılışı Kaynattığınız 1/2 litre suda 15… Devamını Oku »

Rokanın Faydaları Yararları

17/09/2023

Rokayı çoğu kişiler sevmektedir. Hele ki balığın yanında iyi gittiği de söylenmektedir. Ya rokayı tek başına bol limonla ya da karışık salatanın içinde de iyi gitmektedir. Roka, yeşil yapraklı, acımsı bir tada sahip roka C vitamini açısından zengin bir içeriğe sahiptir. 100 gram roka bir kişinin neredeyse günlük K vitamini ihtiyacının tamamını karşılamaya yeterlidir. Peki,… Devamını Oku »

Patatesin Faydaları Yararları

17/09/2023

Patates, her evde olmazsa olmaz sebzeler arasında gelmektedir. Patatesin her türlü yemeğini Türk hanımları yapmaktadır. Patateste en başta nişastanın bol olduğunu bilmekteyiz. Başka özelliklerini bilmeden, sağlığımıza ne gibi faydası var haberimiz olmadan tüketmekteyiz. Patates bütün yıl boyunca bulunabilen ve her ay hasat edilir. Patates, pirinç, buğday ve mısır sonra dünyada en çok tüketilen dördüncü gıda… Devamını Oku »

Bitki Çaylarının Sağlığa Faydaları

17/09/2023

Kışın bol bol sıvı tüketmemiz gerekmektedir. Hasta olmamak için bitki çaylarına daha çok önem verilmesi gerekmektedir. Hangi bitki çayları vücudumuzun nerelerine yararı var, bitki çaylarının ne işe yaradığını bilmeden tüketmekte iyi değildir. Çayları vücudunuzda anti bakteriyel bir etki yaratarak mikroplara karşı koruma sağlıyor. Tam bir antioksidan ve C vitamini deposu olan bu çaylarla birlikte kış… Devamını Oku »

Kış Sebzeleri Meyveleri

17/09/2023

Kış mevsiminde vücut direncimiz düşer. Hastalıklara karşı daha dayanıksız oluruz. Bu sebeple sebzelerden alacağımız vitaminlere daha çok ihtiyaç duyarız. Özellikle mevsiminde yetişen sebzeleri tüketmek direncimizin daha da artmasını sağlar. Mevsim sebzeleri tüketmeye dikkat etmemiz gerekmektedir. Sağlığımızın iyi olması ve hastalanmamamız için mevsim sebzelerini tüketelim. Peki, kış mevsimi sebzelerinin ne olduklarını biliyor musunuz? Sizin için mevsim… Devamını Oku »

Ihlamurun Özellikleri

17/09/2023

Ihlamur ortalama 25-50 metreye kadar uzunluğa erişebilen ağaçlarda yetişmektedir. Ihlamur ağacının çiçeklerinin yaydığı hoş kokulardan dolayı ev bahçelerinde sokak aralarında da yetiştirilmektedir ve özellikle kış aylarında yapraklarından yapılan ıhlamur çayları normal siyah çayın pabucunu dama atmaktadır. Kış aylarında bal ve limon ile karıştırılarak içilen ıhlamur çaylarının sağlık açısından çok faydalı olduğuna inanılmaktadır. Ihlamur çiçekleri mevsimi… Devamını Oku »

Karanfilin Faydaları Yararları

17/09/2023

Leziz baharatlar vücudumuza da oldukça fazla fayda ve yarar sağlar. Bu baharatlar hastalıkların önlenmesine de yardım eder. Latince adı syzygium aromaticum olan bu şifalı bitki oldukça keskin bir kokuya sahiptir. Dünya üzerinde birçok ülkede, yani dünya mutfağında çok çeşitli şekillerde kullanılır. Hafif acı, mayhoş bir tadı vardır. Karanfilin faydalarını bilmek isteyenlere aşağıya ekledim. KARANFİLİN FAYDALARI… Devamını Oku »

Çörekotunun Faydaları Yararları

17/09/2023

Peygamber(S.A.V) tarafından övülmüş olan çörekotu bitkisi dünyanın değişik yerlerinde değişik isimlerle bilinir ve destekleyici tedavide de bolca kullanılır. Şifalı bitki olarak kullanımı binlerce yıl öncesine dayanan çörek otu günümüzde pek çok bilimsel araştırmaya konu olmaktadır. Özellikle, kanserli hücrelerin temizlenmesi ve kansere karşı koruyucu etkisi ile ilgili olarak yapılan çalışmaların sonuçları umut vermektedir. Tarih boyunca İslam… Devamını Oku »

Rengine Göre Gıdaların Faydaları

17/09/2023

Meyve ve sebzelerin renkleri hayatımızı nasıl etkiliyor? Amerikan Kanser Derneği ve John Hopkins Hastanesi’nin yaptığı ortak araştırma diyeti oluşturan renklerin hastalıklarla yakın ilişkisi olduğunu ortaya çıkardı. Sebze ve meyveden zengin diyet, kanser riskini kesinlikle azaltıyor. Peki, meyve ve sebzelerin renkleri hayatımızı nasıl etkiliyor? İşte renklerine göre besinler ve yararları: BEYAZ GIDALAR Beyaz renkli besinler LDL… Devamını Oku »

Enginarın Faydaları Yararları

17/09/2023

A, B ve C vitaminleri içeren enginar, potasyum, kalsiyum, fosfor, demir, iyot gibi çok çeşitli mineralleri de yapısında bulundurur. Kolesterolü düzenler, karaciğere büyük faydası vardır. Enginar, brokoli, karnabahar, roka, dereotu gibi sebzeler özellikle ılıman iklime sahip Akdeniz ülkelerinde bolca tüketilmektedir. Kimi sebzelerle salatalar yapılırken, kimileriyle ise harika, enfes yemekler yapılır. Zeytinyağlı yemekler, salatalar bu bölgelerin… Devamını Oku »

Trabzon Cennet Hurması Faydaları

17/09/2023

Trabzon hurması olarak da bilinen ve ülkemizde bol miktarda yetişen cennet hurması;     beden, saç ve cilt dostu özelliğinin yanı sıra sağlık açısından oldukça mucizevî olan bir meyve. Cennet hurmasının meyveleri; geniş tepeli, seyrek dalları bulunan bir ağaç ve bu ağaç, kışın yapraklarını döküyor. Gövde kabuğu levhalar halinde çatlak olan cennet meyvesinin yaprakları da 6-15 cm… Devamını Oku »

Kimyonun Sağlığa Yararları Faydaları

17/09/2023

Kimyon mutfaklarda çok yaygın olarak kullanılmasına rağmen eski çağlardan itibaren alternatif tıp da hastalıkların tedavi edilmesinde de kullanılmıştır. Mükemmel bir demir deposu olan kimyon anemi hastalığına neden olan unsurların ortadan kalkmasında önemli bir rol oynar. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve anti kanserojen maddeler içererek kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Yukarıda belirttiğimiz gibi 100’eyakın kimyasal bileşen içeren… Devamını Oku »

Maydanozun Faydaları Yararları

17/09/2023

Maydanozun Sağlığa Faydaları Maydanoz genel anlamda bağışıklık sitemini güçlendirir ve farklı nedenlerden dolayı kaynaklanan hastalıklara karşı bünyeyi önceden hastalıklarla mücadeleye hazırlar. Maydanozun en önemli faydalarından birisi kanser hastalıklarına karşı metabolizmayı dirençli hale getirmesi ve kalp sağlığını korumasıdı r. Maydanozun Kalp Sağlığına Faydaları: Bünyede yüksek miktarda bulunan amino asit, damar ve dolayısı ile kalp sağlığını tehdit eder.… Devamını Oku »

Zeytin Yağının Faydaları Yararları

17/09/2023

Sağlık açısından en yararlı ürünlerden birisi olan zeytinyağı yaklaşık 5000 yıl önce keşfedildiği düşünülmektedir. Çok yüksek besinler içerdiğinden dolayı yaygın olarak hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Zeytinyağı eski Mısır medeniyetinden itibaren çok yaygın olarak kozmetik ürünlerde kullanılmaktadır. Hem dâhili hem de harici olarak kullanılmaktadır. Cilt ve saç sağlığı dışında sindirim sistemi sağlığını korumak için de eski çağlardan… Devamını Oku »

Isırgan Otu Nelere İyi Gelir

17/09/2023

Çoğu insan ısırgan otunu sadece yaprağına dokunulduğu zaman yaktığını bilirler. Fakat yemeğinin yapıldığını ya da yapraklarını kurutup çayının yapıldığını fazla bilen yoktur. Artık yeni yeni ısırgan otunun faydasını öğrenen ve yemeğini, salatasını ve çayını yapanlar çok. Bu bitkinin hem yemeğinden, hem çayından hem de şampuanından faydalanabilirsiniz. Isırgan otu çayını sindirim sorunu olan kişiler, yemeğini böbrek… Devamını Oku »

Sonbahar Dış ve İç Mekan Çiçekleri

17/09/2023

4 mevsimin en hüzünlüsü Sonbahar, renkleri kendisini modada, dekorasyonda ve tasarımlarda göstermeye başlamışken, doğanın renk değiştirdiği bu dönemde çiçekler hangi çiçeklerin yetiştiğini bilmek istersiniz diye düşünerek size sonbahar aylarında yetişen çiçekleri eklemek istedim. Yüzlerce film için ilham kaynağı olmuşken hep kasvetli, donuk ve depresif ifadelerle anlatılan bu mevsimin imajını biraz değiştirmek istedim. Klasikleşmiş kahverengi ve… Devamını Oku »

Trüf Mantarı Yetiştiriciliği

17/09/2023

İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, Manisa’nın Demirci ile Soma İlçesi’nde toplam 11 hektarlık zengin trüf ormanı tespit ettiklerini, işletmesini yöre halkına vererek ekonomiye katkı sağlayacaklarını dile getirdi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ‘Siyah Elmas’ olarak değerlendirilen ve kilosu 1000 Euro’ya satılan trüf mantar yetiştiriciliğini yaygınlaştırmak için başlattığı çalışma kapsamında Demirci İlçesi’nde 1, Soma… Devamını Oku »

Soğan Suyunun Faydaları ve Kullanımı

17/09/2023

Soğanın faydaları herkes tarafından bilinmektedir. Peki soğan suyunun Faydalarını biliyor musunuz?  Kalp-Damar hastalıklarından korkmak yerine önlem almak gerekiyor. Yüksek kolesterole karşı etkili bir karışım tarifi veren uzmanlar, “Bu karışım damarlarınızı temizleyip kolesterolü düşürür” diyor. Karışımın tarifini şöyle sıralayabiliriz. Birer su bardağı limon suyu, zencefil suyu, soğan suyu ve elma sirkesi bir tencereye konuluyor. Ardından kısık… Devamını Oku »