Kategori İçeriği: Dini Günler

Dini Günler tarihler zamanlar geceler

Kurbanlık hayvan nasıl olmalıdır vasıfları özellikleri

12/09/2023

Kurbanlık hayvan Soru: Kurbanlık hayvanın vasıfları nelerdir? Cevap: Kurbanlık hayvanda aranan vasıflar ve dikkat edilecek husûslar şunlardır: Bir gözü görmiyen, topal olup yürüyemiyen, dişlerinin yarısı yok olan, gözünün, kulağının veya kuyruğunun çoğu, ön veya arka bir ayağı kesilmiş olan, çok zayıf olan hayvan kurban olmaz. Koyunun, keçinin bir yaşını, sığırın iki yaşını geçmiş olması lâzımdır.… Devamını Oku »

Kurban kesmede ortaklık hakkında bilgi

12/09/2023

Bir kurbana kaç kişi ortak olur? Büyük baş hayvanlara birden yedi kişiye kadar ortak olabilir. Hayvan kurban olacak yaşta ve özelliklerde bulunduktan sonra, etinin az ya da çok olması, ortak sayısını belirlemez. Küçük ve eti az olsa dahi büyük baş hayvanlara yedi ortak olabilir. “Bu kurban ancak beş kişilik, ya da üç kişilik olur” gibi… Devamını Oku »

Kurban ne zaman kesilir kesilmelidir

12/09/2023

Kurban ne zaman kesilir? Vacip olan kurban, Kurban bayramının birinci, ikinci ve üçüncü yani, Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerinde kesilir. Güzel olan, kurbanların gündüzleri kesilmesidir. Kurban Bayramın birinci günü kesmek ise daha faziletlidir. Diğer kurbanlarda ise herhangi bir vakit söz konusu değildir

Kurban kesmek hakkında bilgiler sorular cevaplar

12/09/2023

Ailede yeterli birikimi olan karı-kocadan ve çocuklardan her birinin kurban kesmesi gerekir mi? Hanefiler, şahsi malı bulunan herkesi başlı başına bir mükellef sayarlar ve böyle olan birisi, ister kadın olsun ister erkek olsun kurban kesmelidir derler. Diğer mezhepler ise, her bir ferdin ne kadar parası bulunursa bulunsun, bir eve bir kurban yeter diye düşünürler. Kadın… Devamını Oku »

Kimler kurban kesebilir kesmelidir

12/09/2023

Kimler kurban kesmelidir? Kısaca hali vakti yerinde olanlar, yani zenginler kurban keserler. Bunun ölçüsü ise temel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra, kendisini zengin kılacak kadar malı mülkü bulunmaktır. Böyle olan malın mülkün üzerinden, zekatta olduğu gibi bir yıl geçmesi de gerekmez. Bir kimseye kurbanın vacip olması için şu şartlar gereklidir: 1- Müslüman olmak 2- Hür, akıllı ve… Devamını Oku »

Kurban neden niçin niye kesilir kesilmelidir

12/09/2023

Kurban ne için kesilir? Hac Suresinde Allah (cc): “kurbanlarınızın etleri ya da kanları Allah’a ulaşmaz, ama sizin takvanız Allah’a ulaşır” (22/37). Dendiğine bakıldığında, kurban kesmenin asıl amacının Allah’ın emrini yerine getirmek, böylece takvalı olduğunu göstermek olduğu anlaşılır. Bunun anlamı, Allah isterse en değerli malımızı dahi O’nun yoluna feda edebiliriz, demektir. Tıpkı Hz. İbrahim’in İsmail’i kurban… Devamını Oku »

Kurban kesmenin dini hükmü yükümlülüğü nedir nelerdir

12/09/2023

Kurban kesmenin dini hükmü nedir? Kevser Suresindeki emrin bir başka manaya da gelme ihtimalinden ötürü, alimlerin çoğu kurbanın kesin bir farz olmadığı kanaatine varmışlardır. Hanefiler ise bu emrin, kesin yapılması gereken bir talepte bulunduğu, ancak bu farklı yorum ihtimaline bakarak buna inanmayanın dinden çıkmayacağı kanaatine varmışlardır. Böyle yapılması kesin olarak istenen, ama mahiyeti konusunda başka… Devamını Oku »

İslamda Kurban kesmenin dini dayanağı anlamı manası

12/09/2023

Kurbanın dini dayanağı nedir? Kurban kesmek, ilk insanla beraber başlamıştır. Hz. Adem’in çocukları Allah için kurban kesmişlerdi, ama birisinin niyeti halis olmadığı için onun kurbanı kabul edilmemişti. Kardeşinin kurbanı ise kabul edilmişti. Diğeri de onu kıskanmış ve öldürmüştü. Bu olayı bize Kur’ân-ı Kerim nakleder. (Mâide 5/27). Buradan hareketle kurbanda asıl olanın Allah rızası için kesme… Devamını Oku »

Kurban ne demektir anlamı manası

12/09/2023

Kurban ne demektir? Kurban, kelime anlamı ile yakınlaşma demektir. Buradan hareketle, kurban kesmek; Allah’a yakınlaşma gayesiyle, O’nun verdiği mallardan, kurban edilmesi mümkün olan birini, yine O’nun rızası için boğazlamak demektir.

Kadir Gecesinin Kandilinin anlamı önemi manası

12/09/2023

Bu gece, cihanın manevi ışığı olan Kur’ân’ın inmeye başladığı Kadir Gecesi’dir. Dilde kadr: Değer, ölçü, şeref anlamlarına gelir. Kadir Gecesi’nin değer ve şerefi, Kur’ân’ın ilk defa bu gecede inmeye başlamasından kaynaklanır. Bu gecenin değeri, hakkında indirilen surede belirtilir: “1- Biz o(Kur’â)nı Kadir Gecesi’nde indirdik. 2- Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen nereden bileceksin? 3- Kadir Gecesi… Devamını Oku »

Berat Gecesinin Kandilinin anlamı önemi manası

12/09/2023

BERAT KANDİLİNİN GECESİNİN ANLAMI ÖNEMİ MANASI: Cenab-i Hak buyuruyor:  ‘ Apaçik kitaba yemin olsun ki, Biz Kur’an-i mübarek bir gecede indirdik. Biz, gerçekten uyariciyiz. O mübarek gecede, her hikmetli is katimizdan bir emirle ayirt edilir. ..’ (Duhan, 44/1-4)  Ayette geçen, ‘ mübarek gece ‘den maksat; Berat gecesidir . Kur’ânin bu gecede, Yedinci semadan dünya semasina… Devamını Oku »