Kategori İçeriği: Dini Günler

Dini Günler tarihler zamanlar geceler

Kurbanlık hayvan nasıl olmalıdır vasıfları özellikleri

Kurbanlık hayvan Soru: Kurbanlık hayvanın vasıfları nelerdir? Cevap: Kurbanlık hayvanda aranan vasıflar ve dikkat edilecek husûslar şunlardır: Bir gözü görmiyen, topal olup yürüyemiyen, dişlerinin yarısı yok olan, gözünün, kulağının veya kuyruğunun çoğu, ön veya arka bir ayağı kesilmiş olan, çok zayıf olan hayvan kurban olmaz. Koyunun, keçinin bir yaşını, sığırın iki yaşını geçmiş olması lâzımdır.… Devamını Oku »

Kurban kesmede ortaklık hakkında bilgi

Bir kurbana kaç kişi ortak olur? Büyük baş hayvanlara birden yedi kişiye kadar ortak olabilir. Hayvan kurban olacak yaşta ve özelliklerde bulunduktan sonra, etinin az ya da çok olması, ortak sayısını belirlemez. Küçük ve eti az olsa dahi büyük baş hayvanlara yedi ortak olabilir. “Bu kurban ancak beş kişilik, ya da üç kişilik olur” gibi… Devamını Oku »

Kurban ne zaman kesilir kesilmelidir

Kurban ne zaman kesilir? Vacip olan kurban, Kurban bayramının birinci, ikinci ve üçüncü yani, Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerinde kesilir. Güzel olan, kurbanların gündüzleri kesilmesidir. Kurban Bayramın birinci günü kesmek ise daha faziletlidir. Diğer kurbanlarda ise herhangi bir vakit söz konusu değildir

Kurban kesmek hakkında bilgiler sorular cevaplar

Ailede yeterli birikimi olan karı-kocadan ve çocuklardan her birinin kurban kesmesi gerekir mi? Hanefiler, şahsi malı bulunan herkesi başlı başına bir mükellef sayarlar ve böyle olan birisi, ister kadın olsun ister erkek olsun kurban kesmelidir derler. Diğer mezhepler ise, her bir ferdin ne kadar parası bulunursa bulunsun, bir eve bir kurban yeter diye düşünürler. Kadın… Devamını Oku »

Kimler kurban kesebilir kesmelidir

Kimler kurban kesmelidir? Kısaca hali vakti yerinde olanlar, yani zenginler kurban keserler. Bunun ölçüsü ise temel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra, kendisini zengin kılacak kadar malı mülkü bulunmaktır. Böyle olan malın mülkün üzerinden, zekatta olduğu gibi bir yıl geçmesi de gerekmez. Bir kimseye kurbanın vacip olması için şu şartlar gereklidir: 1- Müslüman olmak 2- Hür, akıllı ve… Devamını Oku »