Kategori İçeriği: Önemli Günler

Önemli Günler Ve Haftalar

Öğretmenler Gününün Önemi

14/09/2023

24 Kasım 1981 gününde günümüze kadar her yıl 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Başöğretmenlik sıfatını kabul ettiği güne denk gelen bugün canımız kanımız öğretmenlerimiz bir farklı kendilerini özel ve değerli hissederler. 24 Kasım günü belki de öğretmenlerimize şükranlarımızı sunacağımız en güzel gün olarak karşımıza çıkmaktadır. Bizler biliyoruz ki her çocuk… Devamını Oku »

Aşure Gününün Anlam Ve Önemi

14/09/2023

AŞURE GÜNÜ İslam âlemin de Hicri Yılbaşı ve Muharrem ayı sevinci yaşanıyor. Yaklaşmakta olan bu mübarek ay ile birlikte 2016 yılı Aşure Günü’nün hangi güne denk geldiğini bilmeyenler için sizinle paylaşmak istedim. Muharrem ayının 10. günü ihya ettiğimiz bu kutlu gün, 11 Ekim 2016 yılı Salı gününe denk gelmektedir. Aşure günü nedir? Neden Muharrem ayında… Devamını Oku »

8 Mayıs Pazar Anneler Günü

14/09/2023

Anneleri anmak ve onurlandırmak amacıyla tüm dünyada farklı zamanlarda kutlanan özel bir gün olduğunu biliyoruz. Anneler Günü her yıl Mayıs ayının ikinci Pazar günü kutlanılmaktadır. Her annenin evladı da o güne özel annelerine jestler, planlar, hediyeler, yemekler vs. hazırlamaktadırlar. Sürpriz hediye almak yerine annenize sorarak da eksik bir eşyası vs. varsa onu da almanız en… Devamını Oku »

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİ

14/09/2023

8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000’i aşkın kişi katıldı. 26 – 27… Devamını Oku »

Dünya Felsefe Günü

14/09/2023

23 Kasım Dünya Felsefe Günü, Dünya felsefe gününün önemi, dünya felsefe günü kutlaması, dünya felsefe günü tarihi ve daha fazlası burada.   UNESCO nezdinde kabul edilip 2002 yılından bu yana kutlanan Dünya Felsefe Günü 23 Kasım tarihinde Türkiye Felsefe Kurumu ve Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi işbirliğiyle Eğitim Bilimleri Fakültesi Hasan-Âli Yücel Salonu’nda kutlanacak. Etkinlikle… Devamını Oku »

Vergi Haftası hakkında bilgiler

14/09/2023

Kamuoyunda sağlıklı bir vergi bilincinin oluşturulması ve toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi için 1990 yılından itibaren her yıl Mart ayının son haftası “Vergi Haftası” olarak çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Vergi nedir? Vergiyi kısaca devletin gerçek ve tüzel kişilere yüklediği ekonomik yükümlülük, olarak açıklayabiliriz. Devletin bizlere yani vatandaşlara yüklediği bu ekonomik yükümlülüğün asıl işlevi, devlet harcamalarını karşılayarak yol,… Devamını Oku »

Kütüphane Haftası hakkında bilgiler

14/09/2023

1964 yılında Türk Kütüphaneler Derneği’ nin öncülüğünde Kütüphaneler Haftası kutlanmaya başlanmıştır. Bu haftanın temel amaçları şu şekildedir. 1. Kitap ve kütüphanenin yararını belirlemek. 2. Kütüphane kurma isteği uyandırmak, 3. Kütüphaneden yararlanmanın yollarını öğretmek, 4. Okuma alışkanlığı kazandırmak.   Öğrencilerde okuma zevki alışkanlığını geliştirmek kitap sevgisini attırmak onların kütüphanelerden daha fazla yararlanmalarını sağlamak amacıyla okullarda “Dünya… Devamını Oku »

Dünya Tiyatrolar Günü hakkında bilgiler

14/09/2023

UNESCO ve dünyanın önde gelen tiyatrocuları tarafından 1948 yılında kurulan Dünya Tiyatro Enstitüsü (International Theatre Institute – ITI) , 1961 yılında, o dönemin ITI başkanı olan Arvi Kivimaa’nın önerisi üzerine Dünya Tiyatro Günü kutlanmasına karar verir. 1962 yılından itibaren her yıl, Paris’teki Uluslar Tiyatrosu’nun açılış günü olan 27 Mart günü Dünya tiyatrolar günü olarak kutlanmaya… Devamını Oku »

Dünya Tüberküloz Günü hakkında bilgiler

14/09/2023

Tüberküloz hastalığına neden olan basilin keşfedilmesinin üzerinden 125, etkin tedavisinin bulunmasından 60 yıldan fazla geçmiş olmasına rağmen günümüz dünyasında tüberküloz, halen önemli bir toplum sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. Tüberkülozdan dünyada her yıl 2 milyon kişi ölmekte, 9 milyon kişi tüberküloz hastalığına yakalanmaktadır. Ülkemizde ise her yıl 18 000 civarında yeni hasta ortaya çıkmaktadır. Tanısı… Devamını Oku »

23 mart Dünya Meteoroloji Günü hakkında bilgiler

14/09/2023

Atmosfer icinde olusan sicaklik degismelerini, ruzgâr, yildirim, yagmur, dolu, kar gibiolaylari inceleyen fizik dalina ve hava olaylari tahminleri yapan ’havabilgisi’ne Meteoroloji denir. Bu bilimle ugrasan uzmanlara da meteorolog denir. Atmosferde neler olup bittiginimeteoroloji uzmanlari; uydulara takilan aletlerle ya da balonlar vasitasiyla hava olaylariniincelerler, gozlemlerler ve verilerden sonuclar cikarirlar.Insanlar tarih boyunca gokyuzunde olan yagmur, kar, firtina,… Devamını Oku »

22 mart Dünya Su Günü hakkında bilgiler

14/09/2023

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, 1992 yılında Rio de Janerio’da düzenlenen BM Çevre ve Kalkınma Konferansı’nda dünyada suyun giderek artan öneminden dolayı her yıl 22 Mart gününün “Dünya Su Günü” olarak kutlanmasına karar vermiştir. Ortaya çıkışı, BM Çevre ve Kalkınma Konferansı’nın sonuç metni olan Agenda 21’in su kaynaklarının gelişimi ile ilgili 18. bölümüne dayanan Dünya… Devamını Oku »

Dünya Şiir günü hakkında bilgiler

14/09/2023

Mart ayının 22. günü Dünya Çocuk Şiirleri Günü’dür. Bugün sınıflarda, okullarda öğrenciler şiirler okurlar. Hazırlıkları önceden yapılan şiir yazma yarışmalarının sonuçları açıklanır. Yarışmada derece alanlara armağanlar verilir. Dünya Çocuk Şiirleri Günü evrensel bir gündür. Yalnız ülkemizde değil Birleşmiş Milletler’e üye tüm ülkelerde aynı günde kutlanır. Dinleri, dilleri, renkleri ayrı olan bütün dünya çocukları bugün aynı… Devamını Oku »

Dünya Ormancılık Günü hakkında bilgiler

14/09/2023

Avrupa Tarım Federasyonu (CEA); Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) ne bir teklif götürmüştür. Tüm dünyada kutlanması ve toplumları bilinçlendirmek amacı ile 21 Mart 1971 tarihinde, Kuzey yarım küresinde ilkbaharın, Güney yarım küresinde de sonbaharın başlangıç günü olan 21 Mart gününü ?Dünya Ormancılık Günü? ilan etmiştir. Ülkemizde de 1975 yılından beri Dünya Ormancılık Günü… Devamını Oku »

Nevruz Bayramı hakkında bilgiler

14/09/2023

 Mart-Nisan aylarında, özellikle 21 Martta kutlanan yeni yıl ve bahar festivallerinin Ortadoğu’nun çeşitli topluluklarınca kutlandığı MÖ 18. yüzyıldan itibaren bilinmektedir. Yine, birçok Orta Asya Türk topluluklarınca MÖ 4.-3. yüzyıllar gibi erken dönemlerden itibaren bu tarihte bahar-yeni yıl festivallerinin kutlandığı bilinmektedir. Fervardin’in birinde kutlanan Nevruz, 21 Martta kutlanan Ortadoğu yeni yıl ve bahar festivalinin İran’daki versiyonudur.… Devamını Oku »

Yaşlılar Haftası hakkında bilgiler

14/09/2023

YAŞLILAR HAFTASI (18 – 24 Mart) Ülkemizde her yıl 18–24 Mart tarihleri arası “YAŞLILAR HAFTASI” olarak kutlanmaktadır. Her insan için değişik mana ve önem ifade eden yaşlılık, hayatın çok özel bir dönemidir. Yaşlılarımız dün ile bugün arasında köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımızdır. Yaşlılık dönemi itibar gerektirmektedir bu aynı zamanda… Devamını Oku »

Şehitler Günü hakkında bilgiler

14/09/2023

27/06/2002 tarihinde 4768 sayılı kanuna göre 18 Mart Şehitler günü olarak kabul edilmiştir. 18 Mart Şehitler Günü ve Bu Tarihe ”Şehitler Günü” Adını Veren Çanakkale Zaferidir. 18 Mart’ta, mağrur ve güçlü İngiliz-Fransız donanması, Türk Boğazlarında, Çanakkale Boğazında mağlup ve perişan oldu. Çanakkale Boğazını donanma ile zorla geçme planını hararetle savunan İngiltere Bahriye Naziri Churchill, bakanlıktan… Devamını Oku »

Dünya Tüketiciler Günü hakkında bilgiler

14/09/2023

Tüketiciyi Koruma Haftası 15 – 21 Mart Her yıl 15 Mart Dünya Tüketiciler Gününün içinde bulunduğu hafta Tüketiciyi Koruma Haftası olarak kutlanmaktadır. 15 Mart’ın Dünya Tüketici Hakları Günü olmasının nedenlerinden biri, 15 Mart 1962 yılında o dönemin ABD Başkanı John F Kennedy’nin Temsilciler Meclisinde ilk kez Tüketici Hakları diye bir kavram kullanmasından kaynaklanmaktadır. İlk olarak… Devamını Oku »

Tıp Bayramı hakkında bilgiler

14/09/2023

Türkiye’de tıp alanından çalışanların hizmet sorunlarının tartışıldığı, bilime katkılarının ödüllendirildiği bir anma ve kutlama günüdür. Her yıl 14 Mart günü kutlanır. 14 Mart 1827’de, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet’in önerisiyle ilk cerrahhanenin, Şehzadebaşı’daki Tulumbacıbaşı Konağı’nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması, Türkiye’de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü… Devamını Oku »

Dünya Kadınlar Günü hakkında bilgiler

14/09/2023

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ (8 MART) Birçok  toplumda  kadın,  ikinci  sınıf   insan olarak görülmüştür. Kadınlar bir  eşya  gibi  alınıp satılmış ve en ağır işlerde kullanılmıştır. Kadın hakları mücadelesinin başlangıcı 1789 Fransa devrimiyle başlar. Bu devrimle yükselen eşitlik ve özgürlük dalgasına kadın hakları da eklenmiştir. Bu süreçte 1791 yılında, Fransa’da Kadın hakları deklarasyonu kaleme alınır ve yazan… Devamını Oku »

Yeşilay Haftası hakkında bilgiler

14/09/2023

Yurdumuzda alkollü içki ve uyuşturucu madde kullanmaya karşı olanlar 5 Mart 1920 tarihinde Hilâli Ahdar Derneğini kurdular. Hilâl – ay , ahdar – yeşil anlamındadır. Hilâli Ahdar, daha sonra Yeşilay adını aldı. Yeşilay Derneğinin kuruluş tarihini içine alan 1 – 7 Mart arası ülkemizde Yeşilay Haftası olarak kutlanır. Yeşilay Haftasında alkollü içkilerin, uyuşturucuların topluma, aileye,… Devamını Oku »