Kategori İçeriği: Sporlar

Bütün spor branşları

Passolig Kartın Avantajları Nelerdir

15/09/2023

Bilindiği üzere ülkemizde süper ve 1. liglerdeki futbol maçlarına seyirci olarak girebilmek için passolig kartına sahip olmak gerekiyor. Passolig kartı olmayanlar maçlara seyirci olarak giremiyorlar. Futbol severlerin ilk etapta tepkisini çeken bu uygulamaya artık hemen herkes alışmış oldu. Passolig kartı ilk olarak maçlara seyirci olarak girmeye yarayan kart olarak bilinse de farklı kullanım alanları ve… Devamını Oku »

Kış Sporları Branşlar

15/09/2023

  Kar yağdığı zaman birçoğumuz kış sporu yapmak için sabırsızlanırız. Ülkemizde karın bol yağdığı şehirlere tatile gidip bol bol kış sporları yapmak için planlar kurmaktayız. Peki, kış sporlarının dalları arasında neler bulunmaktadır? Bilmeyenler için yazmaktayım. Karlı zemin ya da kapalı salonlarda buzlu zeminde takımlar halinde ya da gösteri amaçlı yapılan spor çeşididir. İnsanların eskiden beri… Devamını Oku »

Şampiyon Türbanlı Tekvandocu

15/09/2023

İlk türbanlı tekvando şampiyonu ne mutlu bize ülkemizden çıktı. Gurur kaynaklarımız Emir han Muran ile Kübra Dağlı çifti Peru’da düzenlenen turnuvada Türkiye’yi temsil eden tekvandoda dünya şampiyonu oldu. Çift, aralarında Amerika, Çin ve Almanya’dan da sporcuların katıldığı turnuvada bütün rakiplerini geçerek mutlu sona ulaştı. Dünya Tekvando Federasyonu (WTF) tarafından Peru’nun başkenti Lima’da düzenlenen şampiyonaya 55… Devamını Oku »

Şampiyon Tenisçi Çağla Büyükakçay

15/09/2023

Türkiye’nin gururu Çağla Büyükakçay, İstanbul Cup Finali’nde Karadağlı rakibi Danka Kovinic’i set sonunda yenerek şampiyon oldu. Türk raket, milli tenis tarihimize adını altın harflerle yazdırdı. WTA İstanbul Cup’ta temsilcimiz Çağla Büyükakçay, finalde Karadağlı Danka Kovinic ile karşı karşıya geldi. Milli raket Büyükakçay, karşılaşmayı 3-6/6-2 ve 6-3 ‘lük setlerle kazanarak kariyerinin ilk WTA şampiyonluğuna ulaştı. Karşılaşmanın… Devamını Oku »

BEŞİKTAŞ TRABZONSPOR MAÇI CANLI NASIL İZLENİR

15/09/2023

Beşiktaş – Trabzonspor maçını canlı naklen izlemek için doğru yerdesiniz. Beşiktaş Trabzonspor derbisini kesintisiz HD kalitesinde izleyebilirsiniz. Beşiktaş ile Trabzonspor, yarın yapacakları Spor Toto Süper Lig maçıyla birlikte 114. kez karşı karşıya gelecek. 39 yıllık rekabette Beşiktaş’ın 46, Trabzonspor’un 42 galibiyeti bulunuyor, 25 maç da berabere bitti. Trabzonspor’un 11 Ekim 1973 tarihinde 2-0 galibiyetiyle başlayan… Devamını Oku »

Ençok para kazanan yerli ve yabancı sporcular

15/09/2023

Birçok iş adamının kazanamadığı miktarda paraları tek başına kazanabilen yerli ve yabancı sporcuların kazandıkları adeta bir servet. 2010 yılında dünyada en çok kazandıran sporlar sırasıyla golf, tenis, basketbol ve futbol oldu. Oynayan sayısına görede ençok sporcu zengini her zaman olduğu gibi yine futboldan çıktı. İŞTE 2010 YILININ ENÇOK KAZANAN SPORCULARI: Yabancı Sporcu zenginler 1.Tiger Woods (Golf)… Devamını Oku »

Hangi balık hangi yemle tutulur

15/09/2023

Hangi balık hangi yemle tutulur? Hangi balığı tutmak için hangi yem gerekir? balık tutmak için gereken uygun özel yemler Balık Yöntem Kıyıdan Sandal Kullanılacak Yem Akya Sürütme (Sırtı)     x   Peşpeşe takılmış çift kaşık. Plastik sübye (yapay yem)  Uzun Olta Canlı, ölü; lüfer, zargana, kalamar Bırakma Akyem istavrit, zargana Atıp çekme x Yapay… Devamını Oku »

Uzakdoğu sporları hakkında bilgi

15/09/2023

Uzakdoğu sporları, daha çok Çin ve Japonya gibi ülkelerin çoğunluğunu oluştuğu sporlardır. Bunlar, Çin ve Japon savunma sanatları altında izlenmektedir. Çin ve Japon sporlarının ardında başka sporlarda bulunmaktadır. Bu sporlar şunlardır; Çin Savunma Sanatları Kung fu Wushu San Soo Japon Savunma Sanatları Koryū Sumo Güreşi Jujutsu Aikido Katana Karate Judo Kendo Koru-Su Hindistan Gatka Malla-yuddha… Devamını Oku »

Sena badminton sporu oynanışı kuralları hakkında bilgi

15/09/2023

sena ya da badminton, raket ve bir tür tüylü topla oynanan tenis benzeri bir oyundur. Kaz tüyünden yapılma bir top ve raketle oynanan bir oyun olan Badminton, topun file üzerinden rakip alana atılması ve geri dönmesini sağlamak amacına dayanan bir spor dalıdır. Badminton, kolayca öğrenilebilen, bay ve bayan, 7 yaşından 77 yaşına kadar bütün yaş… Devamını Oku »

Buz Hokeyi sporu oynanışı kuralları hakkında bilgi

15/09/2023

Buz Hokeyi adından da anlaşılacağı gibi buzun üzerinde iki takımla oynanan bir spor veya oyundur. Oyuncular hokey patenlerini giyip hokey sopalarıyla diski (pakı) kontrol etmeye çalışırlar. Oyuncular diski (pakı) kaleye sokarak sayı bulurlar. Takımda biri kaleci olmak üzere altı oyuncu molasız oynar. Aslen bir takımda 20’den fazla oyuncu vardır. Bir oyuncu kuralları ihlal ederse hakem… Devamını Oku »

Bovling (bowling) sporu oynanışı kuralları hakkında bilgi

15/09/2023

Bovling, oyun hattının sonundaki kukaları, bu oyun için özel olarak hazırlanmış bovling topları ile devirme amacı taşıyan salon sporudur. Mısır’da yapılan kazılarda bovling sporunun köklerinin MÖ 5000’li yıllara dek uzandığına dair bulgular çıkarılmıştır. Kökenleri MÖ’ye dek uzanan bu spora, spor olmanın dışında anlamlar da yüklendiği görülür; örneğin 3 ve 4. yüzyıllarda, bu sporda iyi olmak… Devamını Oku »

3-Top (Karambol) ve 3 Bant Bilardosu oynanışı kuralları hakkında bilgi

15/09/2023

Cepsiz bilardoya en iyi örnekse 3-Top (Karambol) ve 3-Banttır. Prensip olarak bu iki oyun arasında çok az fark vardır. Bu iki oyun da aynı masada ve aynı toplarla oynanır. 3-Topta ve 3-Bantta bir bitiş sayısı seçilir örnek olarak (20) ve bu sayıya ilk ulaşan kazanır. Bu iki oyunda da bir beyaz top, bir sarı top… Devamını Oku »

Snooker bilardo oynanışı kuralları hakkında bilgi

15/09/2023

Cepli bilardoya diğer bir örnek Snookerdır. İki kişi ya da iki takımla oynanır. Snookerı İngilizler savaşa giderken can sıkıntısından keşfetmişlerdir. Diğer bilardo çeşitlerinden canları sıkıldığı için keşfetme gereği duymuşlardır. İngilizler ilk keşfettiğinde renkli toplar yoktu. Renkli toplar sonradan keşfedildi bunlar sarı top (2 puan), yeşil top (3 puan), kahverengi top(4 puan), mavi top(5 puan), pembe… Devamını Oku »

9 top bilardo oynanılışı kuralları hakkında bilgi

15/09/2023

Yine standart Amerikan Bilardo masasında oynanan bir oyundur. Kuralları hemen hemen aynıdır. Ancak bu oyunda sadece 1-9 arasındaki toplar kullanılır. Toplar, 1 numaralı top en önde ve 9 numaralı top tam ortada kalmak üzere diamond şeklinde 1 numaralı top açılış noktasında olacak şekilde birbirine yapışık olarak dizilir. Oyunun amacı, açılıştan sonra 1 numaralı toptan başlayarak… Devamını Oku »

Amerikan Bilardosu (pool) oynanışı kuralları hakkında bilgi

15/09/2023

8 top: Amerikan bilardosu bilardonun bugüne kadar gelebilen ilk cepli bilardo çeşitidir. Amerikan bilardosu adından da anlaşılacağı gibi Amerikalıların keşfettiği bilardo çeşitidir. Amerikan bilardosunda düz olarak adlandırılan 1-7 arasında numaralanmış yedi tane top, çizgili (pijamalı) olarak adlandırılan 9-15 arasında numaralanmış top, 8 numaralı siyah bir top bir de vuruş yapılan beyaz top vardır. Yani tam… Devamını Oku »

Bilardo sporu oynanılışı kuralları hakkında bilgi

15/09/2023

Bilardo kapalı bir alanda oynanır. Bilardo en başta cepli (delikli) bilardo ve cepsiz (deliksiz) bilardo olarak iki temel gruba ayrılır. Cepli bilardoya örnek olarak bilinen 8-Top (Amerikan) bilardosu ve Snooker vardır. Cepsiz bilardoysa 3-Top (3-Bant) bilardo olarak bilinir. Tabi bunların bugüne kadar ulaşamayan çeşitleri de vardır. Bilardo oynamak için gereken aletler; bilardo masası, isteka (bilardo… Devamını Oku »

Beyzbol sporu oynanılışı kuralları hakkında bilgi

15/09/2023

Beyzbol oyunculardan oluşan iki takımın top ve sopa ile oynadıkları , Amerikan kökenli, Amerika ve Uzakdoğu ülkelerinde (özellikle Kore ve Japonya’da) çok popüler bir spor türüdür. Beyzbol genellikle dokuz devreli (İng. inning) oynanır. Her iki takım da her devrede bir savunma ve bir hücum hakkı kullanır. Hücumdaki takımın oyuncularının her birine bir vuruş hakkı verilir.… Devamını Oku »

At yarışı sporu kuralları hakkında bilgi

15/09/2023

At yarışı jokey diye adlandırılan binicinin atın üzerinde atı yönlendirmesi ile yapılan yarış türüdür. At Yarışı, en eski ve en yaygın sporlardan biridir. İlk at yarışları, eski Türk devletlerinde yapılmıştır. Hititler, Asurlular, Romalılar ve Mısırlıların at yarışları düzenlediği bilinmektedir. Homeros M.Ö. 9. ya da 8. yüzyılda yazdığı İlyada adlı yapıtında atlı araba yarışlarından söz eder.… Devamını Oku »

Artistik Buz Pateni sporu kuralları hakkında bilgi

15/09/2023

Artistik Buz Pateni Müzik eşliğinde, buzun üzerinde ayağa takılan buz patenleri sayesinde kayarken yapılacak dansın ya da gösterinin konusuna uygun kostümlerle gerçekleştirilen yarışma sporu. Yarışma zorunlu hareketler ve serbest figürlerin bir kombinasyonundan oluşur. Kış Olimpiyatlarının içindedir. Ayrıca Avrupa Şampiyonaları, Dünya Şampiyonaları, Dört Kıta Şampiyonaları ve İSU Grand Prix Yarışmaları gibi yarışmalarda düzenlenir. Ülkemizde buzda dans… Devamını Oku »

Amerikan güreşi sporu kuralları hakkında bilgi

15/09/2023

Amerikan güreşi, özellikle amerikada yapılan bir spordur, Türkiye dışında daha çok profesyonel güreş olarak bilinir ve sonucu önceden belirlenmiş olan güreş tarzını belirtmek için kullanılır. Modern Amerikan güreşi bir tür gösteri formudur. Katılımcıların amacı, ring içinde önceden planlanmış fiziksel bir güreş maçı sunarak izleyicileri eğlendirmektir. Güreşteki gerçekliğin derecesi ülkesine ve federasyonuna göre değişmektedir. Amerikan güresi… Devamını Oku »