Yaz İçin Pratik Makyaj Önerileri


portrait-1462942_1920Yaz mevsimi üzerimizdeki kıyafetlerin hafiflediği gibi yüzümüzdeki makyajın da hafiflediği bir dönemdir. Ayrıca güneşin dokunuşuyla cildimiz az ya da çok bronzlaşınca daha sağlıklı, daha canlı ve daha renkli görünür. Bu da makyaja olan ihtiyacı biraz daha azaltır. Yaz makyajı denilince kullanmaktan kaçınmamanız gereken en önemli şey, güneş kremidir. Geri kalanı içinse bazı pratik öneriler bu sıcak aylarda işinizi kolaylaştırabilir.

Fondötenle Güneşten Korunun

Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için yaz aylarında tercih edebileceğiniz en iyi ürünlerden biri güneş koruma faktörlü fondötenlerdir. Bu sayede hem cildinizin rengini eşitleyebilir hem de güneşten korunurken, teninizin parlak ve canlı görünmesini sağlayabilirsiniz. Eğer güneş koruma faktörü yani SPF değeri düşük bir fondöten tercih ederseniz, makyajın altına güneş koruma kremi de sürmeniz önerilir. Özellikle de güneşi bol bir yerde yaşıyorsanız. Tıpkı kış aylarında olduğu gibi yazın da yüzünüzdeki fondöten kolaylıkla kıyafetlerinize ve eşarbınıza bulaşabilir. Hatta yazın terleme sebebiyle bu problemle daha sık karşılaşabilirsiniz. Böyle bir durumda eşarptan fondöten lekesi nasıl çıkar  önerileri işinize yarayacaktır.

Yağsız Ürünleri Tercih Edin

Özellikle de yazın sıcak aylarında cildiniz daha fazla kuruyabileceğinden nemlendirici, güzellik rutininizin daha da önemli bir parçası olur. Ancak diğer aylarda kullandığınız nemlendiriciler yaz için ağır gelebileceğinden, yağsız ve daha hafif ürünleri tercih edebilirsiniz. Aynı yaklaşım güneş koruma kreminizi seçerken de faydalı olacaktır. Daha az yağlı bir sonuç sunan, daha hafif güneş koruma ürünleri makyajınızın da istediğiniz sonuca daha yakın olmasını sağlar.

Gerektiği Kadar Makyaj Yapın

Hazır güneş cildinize doğal bir parlaklık vermişken, makyajı sadece gerektiği kadar yaparak bu sıcak günleri daha keyifli geçirebilirsiniz. Cildinizde lekeler varsa bunları gizleyecek biraz kapatıcı, yaz meyvelerinin pembe-kırmızı tonlarından ilham alan bir ruj ve belki de hafif bir maskara dokunuşuyla makyajınızı tamamlayabilirsiniz. Cildinizi güneş ışınlarından korurken dudaklarınızı da ihmal etmeyin. Bunun için de güneş koruma faktörlü lip balm ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Suya Dayanıklı Ürünlere Yatırım Yapın

Mevsim yazsa terlemek de kaçınılmazdır. Makyajınızın daha uzun süre yaptığınız şekilde kalmasını istiyorsanız suya dayanıklı makyaj ürünlerini tercih etmeniz akıllıca olacaktır. Üstelik bu ürünler sadece terlemeye karşı değil havuz başında ya da denizde de işinize yararlar. Biraz yüzdükten sonra plajdaki mükemmel görünümünüzü korumak için suya dayanıklı bir göz kalemi ideal olacaktır.

Makyajınızı Doğru Ürünle Çıkartın

Yaz aylarında sadece makyajı yapmaya değil çıkarmaya da dikkat etmelisiniz. Makyajınızı nazik bir şekilde çıkaran, cildinize narin davranan ve fazla yağlı olmayan makyaj çıkarma ürünlerini tercih edin. Böylece yüzünüzdeki tüm kozmetik ürünleri temizlerken cildinizi daha fazla yağlanmaktan korursunuz. Ayrıca yüz bakımınızın bir parçası olarak yüzünüzdeki ölü derilerden düzenli olarak kurtulmayı ihmal etmeyin. Bu sayede güneşin cildinize verdiği bronzluk daha eşit tonlarda olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir